Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że hospitalizacja absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do uczestnictwa w wyborach. Fundacja "Odpowiedzialna Polityka" donosi, że 15 października 2023 roku w ponad 900 krajowych placówkach medycznych (szpitalach oraz hospicjach) funkcjonować będą komisje wyborcze.
Komisarz wyborczy tworzy odrębny obwód głosowania w zakładzie leczniczym, jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 pacjentów. W praktyce więc takie obwody są tworzone w prawie wszystkich szpitalach - tłumaczy prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober w rozmowie z Radiem ZET.
Jeżeli trafisz do szpitala w dniu poprzedzającym wybory, zostaniesz dopisany do spisu wyborców w szpitalu. Jeżeli trafisz do szpitala w dniu wyborów - do oddania tam głosu będziesz potrzebować zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ci, którzy podejrzewają, że 15 października mogą przebywać w szpitalu, powinni zadbać o uzyskanie zaświadczenia. Dotyczy to choćby kobiet w ciąży, które mają ustaloną datę porodu w tym terminie. O odpowiednim wniosku pamiętać powinni także pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy często są hospitalizowani.
Wybory 2023. PKW rozwiewa wątpliwości
A co z osobami, którzy 15 października będą znajdować się w domach pomocy społecznej, zakładach karnych czy aresztach śledczych?
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach - zapewnia Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.