Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r.
W niedzielę o 7 rano zostaną otwarte lokale wyborcze, które będą przyjmować do godziny 21. Wyborcy zwykle głosują w swoim okręgu wyborczym, ale może się zdarzyć, że tego dnia będą się znajdować poza miejscem zamieszkania. W celu zmiany miejsca głosowania trzeba było złożyć odpowiedni wniosek - przez internet lub w urzędzie.
A jak to wygląda w kwestii osób bezdomnych? Jak podkreślała Rzeczpospolita, po ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku wiele osób w kryzysie bezdomności wniosło skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, że przepisy uniemożliwiły im wpisanie się do rejestru wyborców i tym samym zagłosowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystąpił o informację nt. działań w celu pełnego zagwarantowania praw wyborczych osób nigdzie niezamieszkałych.
Jak sytuacja wygląda obecnie? Otóż utworzono Centralny Rejestr Wyborców. W Rejestrze tym znajdą się dane osób uprawnionych do głosowania w RP, ale też osób pozbawionych praw publicznych, praw wyborczych oraz ubezwłasnowolnione całkowicie.
Co jeśli nie ma nas w nowym Rejestrze? Według portalu prawo.pl, wyborca może wnieść do właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) skargę, iż nie został ujęty w Rejestrze albo nie ujęto go w żadnym obwodzie głosowania albo wskazany obwód głosowania jest nieprawidłowy.
Reklamację wnosi się ustnie do protokołu lub na piśmie albo elektronicznie. Organ ma 3 dni od dnia wniesienia na jej rozpatrzenie i wydanie decyzji.
Podsumowując. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, w tym wyborcy nigdzie niezamieszkali lub bezdomni przebywający stale na obszarze gminy, wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek.
Głosowanie poza granicą Polski
Często zdarza się, że w trakcie wyborów dana osoba przebywa poza granicami kraju. Czy możliwe jest głosowanie poza miejscem zamieszkania w takim przypadku, w obcym kraju? Okazuje się, że tak. Jeśli chcesz to zrobić w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, złóż online wniosek o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.