Organizatorzy plebiscytu z Wydawnictwa PWN zauważyli, że wśród najpopularniejszych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te, które wskazują na luz oraz stan błogości. Chodzi o sformułowania "mieć essę" oraz "być na essie".
W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikon - przekazano w komunikacie poświęconym wynikom konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do Młodzieżowego Słowa Roku odniosła się dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.
Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie "nieznośnej lekkości bytu". W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych - skomentowała, cytowana przez wirtualnemedia.pl.
Tradycyjnie przyznano też nagrodę jury. Tym razem wyróżniono w ten sposób słowo "odklejka". "Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - tłumaczy PWN.
Młodzieżowe Słowa Roku. Oto finałowa dwudziestka
W tegorocznym głosowaniu sporym uznaniem cieszyły się też takie słowa jak "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC".
W finałowej dwudziestce znalazły się natomiast następujące pozycje: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU.
Czytaj także: Finał głośnej afery. Sąd zadecydował ws. Kurdej-Szatan
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.