Ukraińska redakcja BBC podaje, że u pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio. Główna epidemiolog obwodu zakarpackiego Wiktoria Tymczyk powiedziała, że chodzi o dwa różne ośrodki choroby. Jeden z nich jest związany z wykrytym niedawno przypadkiem zakażenia polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim.
Pierwszy przypadek w obwodzie zakarpackim potwierdzono u 12-latki. W połowie września zaczęła ona odczuwać ostre problemy jelitowe, później pojawił się ból w lędźwiach i gorączka sięgająca 39 stopni. Po kilku dniach od pierwszych objawów dziewczynka nie mogła już stać na nodze i trafiła do szpitala, gdzie potwierdzono zakażenie polio.
Po tym jak dziecko zachorowało, matka zmieniła stosunek do szczepień. Pozwoliła na zaszczepienie na polio dwojga swoich pozostałych dzieci, u których nie wykryto zakażenia.
Zakażenie polio potwierdzono też u czworga dzieci, które miały kontakt z zainfekowanym dzieckiem z obwodu rówieńskiego. Dzieci przebywają w domach, a ich rodzice wciąż odmawiają zaszczepienia "ze względów religijnych".
Rodzice nie chcą szczepić dzieci
W obwodzie zakarpackim odsetek zaszczepionych na polio dzieci wynosi 49 proc. Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Od drugiej połowy XX wieku prawie całkowicie wyeliminowano polio w krajach rozwiniętych dzięki skutecznym szczepionkom wynalezionym w latach 50.
Czytaj także: Krzyk kobiety w słuchawce. Policjanci znaleźli ją pobitą
Polio, czyli choroba Heinego-Medina dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, objawiających się niedowładem lub porażeniem mięśni. Choroba ta może być śmiertelna. Przenosi się głównie drogą pokarmową lub drogą kropelkową. Poprzednio na Ukrainie przypadki polio wykryto w 2015 roku.
Zobacz także: Eksperci ostrzegają przed "bliźniaczą pandemią". Liczba zachorowań na grypę i COVID-19 może gwałtownie wzrosnąć
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.