Wybuchy w Libanie. Japońska firma od krótkofalówek zabrała głos

7

Japoński producent radiotelefonów ręcznych odciął się od urządzeń z jego logo, które wybuchły w Libanie. Poinformował, że produkcja tych modeli zakończyła się dziesięć lat temu.

Wybuchy w Libanie. Japońska firma od krótkofalówek zabrała głos
Yoshiki Enomoto dyrektor firmy produkującej walkie-talkie (PAP, FRANCK ROBICHON)

W wyniku eksplozji, do których doszło we wtorek i w środę na terenie całego Libanu, zginęło co najmniej 37 osób, a ponad 3,5 tys. zostało rannych. Zdjęcia i nagrania z miejsca zdarzenia pokazują, że wybuchły Transceivery IC-V82 produkowane przez firmę Icom, z siedzibą w Osace. Jednak Icom zapewnia, że od dekady nie produkował ani nie eksportował tych urządzeń. To samo dotyczyło baterii niezbędnych do ich działania.

To druga firma z Azji, której nazwa przywoływana jest w kontekście ataków bombowych w Libanie, do których doszło w tym tygodniu. Wcześniej wybuch tysięcy pagerów powiązanych z tajwańską firmą Gold Apollo. Hsu Ching-Kuang, założyciel Gold Apollo, zaprzecza związkom swojej firmy z atakami, tłumacząc, że znak towarowy licencjonował węgierskiej firmie BAC Consulting.

Icom w komunikacie przesłanym BBC stwierdził, że IC-V82 to radiotelefon ręczny, który był produkowany i eksportowany, także na Bliski Wschód, od 2004 do października 2014. "Produkcję baterii potrzebnych do obsługi urządzenia również zakończono, a hologramu odróżniającego podróbki nie załączono, więc nie da się potwierdzić, czy produkt wysłano z naszej firmy" - podało Icom. Zapewniono również, że wszystkie ich urządzenia są produkowane w Japonii i sprzedawane na rynki zagraniczne wyłącznie przez autoryzowanych dystrybutorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 13 września "nie było mowy o powodzi"? Reakcja przedstawiciela IMGW

Starszy handlowiec z amerykańskiej filii Icom powiedział agencji Associated Press, że radiotelefony, które wybuchły w Libanie, były prawdopodobnie podróbkami, a fałszywe wersje można łatwo znaleźć w internecie. Model IC-V82 jest popularny. Wykorzystywany w komunikacji społecznościowej oraz awaryjnej, na przykład do śledzenia tornad czy huraganów.

Wybuchy w Libanie i trop węgierski

Według źródeł libańskiej gazety "An-Nahar" walkie-talkies Icom były starymi urządzeniami zakupionymi przez Hezbollah pięć miesięcy temu. BBC Verify zbadało BAC Consulting, firmę powiązaną z wybuchającymi pagerami, i odkryło, że firma ma jednego udziałowca i jest zarejestrowana w Budapeszcie. Na ten sam adres zarejestrowanych jest 14 innych firm i jedna osoba. Prezes firmy, Cristiana Bársony-Arcidiacono zaprzecza, jakoby miała cokolwiek wspólnego z wybuchami. "Nie produkuję pagerów. Jestem tylko pośrednikiem. Myślę, że się pomyliliście" - powiedział.

Nasilające się konflikty przygraniczne zwiększyły obawy przed pełnowymiarowym konfliktem.

Autor: AWWA
Źródło:BBC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić