Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski | 

Wyciek danych policji i służb z RCB: niefrasobliwość czy atak?

248

Dane wrażliwe 20 tys. osób - policjantów, funkcjonariuszy SOP, Straży Granicznej i innych - wypłynęły z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wśród danych są prywatne numery telefonów i adresy. Trwa wewnętrzna kontrola w RCB. Czy była to zwykła niefrasobliwość i niedopilnowanie... czy coś dużo poważniejszego i groźniejszego w skutkach?

Wyciek danych policji i służb z RCB: niefrasobliwość czy atak?
Wyciek danych funkcjonariuszy policji z RCB - pomyłka czy atak? (CBŚP)

Przypomnijmy: portal niebezpiecznik.pl ujawnił we wtorek sprawę wycieku z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa danych osobowych 20 tys. osób. Były to informacje wrażliwe, zawierające m.in. prywatne numery telefonów, adresy i numery PESEL. Sprawa została objęta kontrolą.

Czy była to niefrasobliwość człowieka, który przez pomyłkę udostępnił dane, czy większa operacja? Może chodziło o wyciągnięcie danych dużej grupy ludzi? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.

Najważniejsze jest w tej historii to, że do internetu wypłynęły wrażliwe dane osób odpowiadających za bezpieczeństwo państwa. Dane adresowe policjantów czy ich prywatne numery telefonów mogły wpaść np. w ręce bandytów, których jeszcze niedawno ścigali.

Zobacz także: "Skandal". Poseł KO o wycieku danych tysięcy policjantów

Próbowaliśmy skontaktować się z RCB w tej sprawie. Osoba odpowiedzialna za komunikację z mediami "była na spotkaniu" i miała się z nami skontaktować po jego zakończeniu. Do moment publikacji materiału tak się jednak nie stało. RCB ograniczyło się tylko do wtorkowego komunikatu.

"Lekcja kultury organizacyjnej"

Myślę, że nie wiemy wszystkiego o tej konkretnej sytuacji. Trzeba ją rozpatrywać dwutorowo. Oczywiście, dysponując pewną bazą danych funkcjonariuszy i chcąc ją wyprowadzić z instytucji można ją po prostu "wrzucić do internetu". Ale druga opcja – ku której się skłaniam - to taka, że ktoś to zrobił nieświadomie, bez wiedzy o konsekwencjach - mówi o2.pl były oficer jednej ze służb specjalnych, zajmujący się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa.

Dodaje, że w jego ocenie trudno mówić o wrogim działaniu, raczej mamy do czynienia ze zwykłą niedojrzałością procesów zarządzania i kierowania instytucją. I mimo, że w jego ocenie nie mamy tu do czynienia z cyberatakiem, to działanie to z pewnością z pewnością ułatwiło wrogim państwom i służbom pracę.

To będzie dobra lekcja kultury organizacyjnej dla instytucji. Myślenia o tym, jak w organizacji zarządza się danymi wrażliwymi. Mam nadzieję, że osoba odpowiedzialna za to wyciągnie z tego zdarzenia wnioski - mówi dalej.

Dodaje, że to zdarzenie jest konsekwencją braku wiedzy i szkoleń ale także zatrudniania ludzi o niewystarczających kompetencjach.

"Dlatego odszedłem"

Ostrzej na ten temat wypowiadają się np. policjanci.

Efekt niekompetencji i zatrudniania tumanów do pracy, do której się nie nadają. Raczej nie sabotaż, chociaż jeśli ktoś miał skorzystać, to skorzystał i zrobi użytek. Między innymi dlatego odszedłem z pracy - mówi z kolei policjant Centralnego Biura Śledczego, od kilku miesięcy poza służbą.

Dodaje, że kwestie cyberbezpieczeństwa w policji nie są, łagodnie rzecz ujmując, traktowane z najwyższą starannością.

Policjanci ofiarami hakerów?

Na bezpieczeństwo danych narzeka także inny funkcjonariusz, wciąż w czynnej służbie. Choć jako przykład podaje policję, to nie szczędzi gorzkich słów całej administracji państwowej.

Możemy się logować do naszych systemów z urządzeń, które certyfikatów policyjnych nie mają. Zdarzały się przypadki włamań na nasze służbowe konta i skrzynki mailowe - mówi w rozmowie z o2.pl.

I dodaje, że problem ten dotyczy wielu organów państwowych. Przekonuje, że komputery w wielu państwowych urzędach nie są dostatecznie zabezpieczone, a używane na nich oprogramowanie często jest "dziurawe" i podatne na ataki hakerskie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić