Piędzik przedzimek to motyl, o którym niewiele osób słyszało. Jego niezwykły tryb życia sprawia, że łatwo można go przeoczyć. Przez sporą część życia przemieszcza się w sposób niepozorny. Nadleśnictwo Garwolin postanowiło przybliżyć ten interesujący gatunek, publikując informacje na jego temat w mediach społecznościowych.
Jak sama nazwa wskazuje, piędzik przedzimek pojawia się tuż przed zimą, co stanowi jedną z jego charakterystycznych cech. Dzięki temu potrafi przetrwać chłodniejsze dni i rozwija się w czasie, gdy inne owady zapadają w zimowy spoczynek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wiemy, czy lubi chłody, ale na pewno latając późną jesienią unika wielu owadożernych ptaków, które w tym czasie są już na zimowaniu w cieplejszych regionach. Właśnie teraz możemy obserwować masowy pojaw tego niewielkiego motylka - przekazało Nadleśnictwo Garwolin.
Samice tych motyli nie latają
Wieczorami, spacerując po lasach i parkach, można łatwo dostrzec te motyle. Samce piędzika przedzimka są niewielkie, o szarobrązowym ubarwieniu i mają skrzydła o rozpiętości około 2,5 cm.
Najbardziej niezwykłą cechą tego gatunku są jednak samice – są nielotne i zamiast pełnych skrzydeł mają jedynie ich silnie zredukowane, pędzelkowate pozostałości. Dzięki tej wyjątkowej budowie, samice spędzają większość czasu na pniach drzew, przyciągając samce, które aktywnie do nich przylatują.
- Swoim wyglądem przypominają w pierwszej chwili niewielkie pająki. Wędrują one pieszo po korze drzew, dźwigając za sobą, na chudych nóżkach, pękate odwłoki, wypchane dużą liczbą jaj. Jaja składają na korze lub pędach drzew. Z nich wiosną wyklują się larwy, które będą żerowały na liściach, głównie dębów - poinformowało Nadleśnictwo Garwolin.