Mitróweczka błotna, choć ma niewielkie rozmiary, potrafi zrobić ogromne wrażenie nie tylko wśród wielbicieli grzybów. Grzyby osiągające rozmiar od 1 do 5 cm. Składają się z jajowatej w kształcie i pustej w środku główki i bardzo cienkiej nóżki. Rosną w skupiskach, które tworzą zachwycające żółte lub pomarańczowe kobierce. Owocniki grzyba nie mają ani wyraźnego zapachu, ani smaku.
Mitróweczki można zobaczyć w Karkonoskim Parku Krajobrazowym, który podzielił się w mediach społecznościowych jej niezwykłymi zdjęciami. Występują w miejscach o dużej wilgotności, przede wszystkim na mokradłach i bagnach. Jak informują leśnicy, mitróweczkę można spotkać czasem w kałużach i strumykach.
Mitróweczki błotne są grzybem niejadalnym. To jednak niejedyny powód, dla którego nie należy ich zbierać. Grzybowi grozi wymarcie, dlatego objęty został ochroną. Powodów znikania grzyba jest wiele, choć dominujące znaczenie ma tu przede wszystkim działalność człowieka. Osuszamy mokradła i bagna, gdzie grzyb ten występuje naturalnie. Nie służą mu również postępujące zmiany klimatu i rosnące temperatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mitróweczka pojawia się w naszym kraju pod koniec maja i występuje nawet do końca sierpnia.
Znalezieni mitróweczki błotnej nie jest łatwe
Choć wiadomo, gdzie i kiedy można znaleźć grzyb, jego wypatrzenie nie jest wcale łatwe. Jednym z powodów jest jego niewielki rozmiar. Duże znaczenie ma także ograniczony dostęp do jego naturalnych siedlisk, jakimi są przede wszystkim bagna.
Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Karkonoskiego Parku Krajobrazowego może uda wam się wypatrzeć te wyjątkowe grzyby. Największe szanse na to będą w obszarach zacienionych i wilgotnych. Warto zwracać uwagę na miejsce z gnijącymi liśćmi i igliwiem, zmurszałymi gałązkami, a także na mchem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.