W ostatnich dniach pogoda w Polsce stoi pod znakiem potężnych opadów, które prowadzą do fatalnej sytuacji powodziowej wywołanej przez tzw. niż genueński. Jak się jednak okazuje, będziemy także świadkami dwóch wyjątkowych zjawisk pogodowych.
Zorza polarna w Polsce. Kiedy obserwować we wrześniu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze z nich pojawi się już w nocy z 16 na 17 września (z poniedziałku na wtorek). Wówczas - jak donosi facebookowy profil "Z głową w gwiazdach", na terenie praktycznie całego kraju będzie można zaobserwować zjawisko zorzy polarnej.
Jest ono związane z sobotnim rozbłyskiem słonecznym, którego następstwem ma być wystąpienie silnej burzy magnetycznej klasy G3. To ma przełożyć się na możliwość wystąpienia zorzy polarnej, która ma być widoczna na całym obszarze Polski.
Według wstępnych prognoz, zorza będzie widoczna nad północnym horyzontem spod ciemnego nieba, poza przestrzenią miejską.
Kukurydziana pełnia Księżyca i zaćmienie Księżyca we wrześniu
Kolejne ze zjawisk pojawi się już kolejnej nocy, tj. z 17 na 18 września. Wówczas będziemy mieli do czynienia z pełnią Księżyca, której będzie towarzyszyć częściowe zaćmienie tego naturalnego satelity Ziemi.
Obserwatorzy w Polsce będą mogli zobaczyć w całości fazę częściową, która potrwa między 04:12 a 05:15. Maksimum zjawiska spodziewamy się o 04:44 nad ranem w środę. Wtedy Tarcza Księżyca będzie w 3,5% pochłonięta w cieniu - faza zjawiska wyniesie 0,085. Może wydawać się, ze to niewiele, ale zjawisko będzie bez problemu widoczne gołym okiem - czytamy na profilu.
Zaćmienie Księżyca we wrześniu 2024 ma być widoczne lepiej, niż z marca tego roku. Maksimum zaćmienia ma jednak wystąpić stosunkowo nisko - zaledwie 13 stopni nad horyzontem. Co ważne, na terenie kraju ma pojawić się bardzo pogodne niebo, co pozwoli na obserwację tego zjawiska praktycznie każdemu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.