Co jakiś czas w poszczególnych polskich diecezjach odbywa się wyjątkowe wydarzenie. To uroczystość ślubowania tzw. dziewic konsekrowanych. Są to kobiety, które składają śluby czystości i deklarują życie w celibacie, wyrażając miłość do Jezusa.
Jedną z najbardziej znanych dziewic konsekrowanych jest Carmen Briceno. Wenezuelka zdecydowała się na złożenie ślubów czystości w wieku 28 lat mimo sceptycznego nastawienia ze strony rodziców. Jej motywacja odnosiła się do starożytności i początków chrześcijaństwa:
Pociągało mnie, aby zostać dziewicą konsekrowaną z powodu pięknych i starożytnych korzeni tego powołania. Na początku istnienia Kościoła kobiety - chrześcijanki składały prywatne śluby, aby w pełni należeć do Chrystusa bez zawierania małżeństwa - powiedziała w rozmowie z portalem Good Housekeeping.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo tego, że jest to tradycja starożytna, to przez długi czas złożenie ślubów czystości przez kobiety było niemożliwe. To rozwiązanie przywrócił dopiero Sobów Watykański II w 1971 r.
Przygotowania do ślubów są naprawdę długie
Proces przygotowań do ślubów czystości jest długi. Trwa on zazwyczaj od dwóch do czterech lat. Coraz częściej na wstąpienie w poczet dziewic konsekrowanych decydują się coraz młodsze kobiety - mowa tutaj nawet o osobach w wieku ok. 25 roku życia. Ten proces jest nieodwracalny, a w trakcie konsekracji kobiety otrzymują obrączkę i brewiarz - symbol nierozerwalności z Jezusem.
Czytaj także: Poślubiła Jezusa. To już 20 kobieta w tym mieście
Pierwszą Polką, która zdecydowała się na złożenie ślubów, została Zofia Prochownik ze Skawiny obok Krakowa. Stało się to w 1991 r., a katechetka zdecydowała się na ten krok w wieku 40 lat. Co więcej, postanowiła także napisać książką dotyczącą tego tematu - "Dziewictwo konsekrowane we współczesnej nauce Kościoła Katolickiego".
W Polsce aktualnie żyje 428 dziewic konsekrowanych.