Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Złodziej nie śpi. Oto 4 fundamentalne zasady

3

Zbliżający się okres wzmożonych wyjazdów na Święta Wielkanocne wiąże się z pozostawieniem domu czy mieszkania bez opieki. Dla złodziei to doskonała okazja do wzbogacenia się. Co zatem zrobić, by nie stać się ofiarą włamywacza? Pomóc może kilka elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Złodziej nie śpi. Oto 4 fundamentalne zasady
Zdjęcie ilustracyjne. (Policja)

Nie ma doskonałych zabezpieczeń przed włamaniem, ale różnymi sposobami możemy zminimalizować jego ryzyko. Policjanci radzą, by przed wyjazdem poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym domem albo mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Przed planowanym wyjazdem należy pamiętać o zamknięciu wszystkich okien i drzwi, a w budynkach wolno stojących o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie informujmy wszystkich o tym, że planujemy wyjazd i nie umieszczajmy tego rodzaju informacji na popularnych portalach społecznościowych. Nie pozostawiajmy w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Nie zapomnijmy o włączeniu alarmów, jeżeli takie posiadamy. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem - przypomina policja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysadzali bankomaty w całej Polsce. Złodzieje ukradli ponad 1,5 miliona złotych

Ponadto poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się naszym domem albo mieszkaniem. Niezawodny będzie w tym przypadku życzliwy sąsiad, który zerknie na nasze mieszkanie czy dom podczas naszej nieobecności. Być może pozostawienie komuś zaufanemu kluczy do naszego mieszkania, będzie też dobrym pomysłem.

Od czasu do czasu taka osoba może pojawić się w naszym miejscu zamieszkania, otworzyć okna, włączyć światło na chwilę, tak by sprawić wrażenie, że właściciele są na miejscu i nikt nie wyjechał.

Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą. Jeśli na upragniony urlop nie jedziemy autem, pozostawmy je zamknięte i w bezpiecznym miejscu - wskazuje policja.
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić