W dniach 10-12 października członkowie stowarzyszenia POMOST prowadzili prace w pobliżu Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Przed laty w budynku funkcjonowało sanatorium, które czasach II wojny światowej przekształcono w szpital wojskowy.
Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku
Badacze podejrzewali, że leczonych tam niemieckich żołnierzy chowano na łące w pobliżu drogi do małej wsi Pustki. Tak wynikało z relacji starszych mieszkańców Starej Bystrzycy oraz archiwalnych źródeł.
Naukowcy się nie mylili. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod badań archeologicznych odkryli 31 szczątków żołnierskich, w trumnach oraz bez trumien. Znalezione miejsce pochówku tworzyło długą jednorzędową kwaterę, w której grzebano żołnierzy zmarłych od 16 marca do 27 kwietnia 1945 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na szczątkach znaleźliśmy ślady obrażeń wojennych i pozostałości zabiegów i operacji medycznych (amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki). Zarejestrowaliśmy także siedem przełamanych znaków tożsamości - stowarzyszenie POMOST przekazało w komunikacie.
Z mogił wyciągnięto też trzy szklane butelki, w których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych żołnierzy.
Do końca lat 50-tych XX w. grobami opiekowała się okoliczna ludność, a na brzozowych krzyżach wisiały tabliczki z danymi poległych oraz żołnierskie hełmy. W tym czasie zachowanych było jeszcze 35 mogił - czytamy w poście stowarzyszenia na Facebooku.
Naukowcy będę kontynuować prace w Starej Bystrzycy w najbliższym czasie. Być może uda im się znaleźć pozostałe cztery pochówki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.