Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Wymarły wilkowór tasmański wróci do życia? "Kamień milowy"

0

Genetykom udało się uzyskać pełną sekwencję RNA wilka workowatego. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to "kamień milowy w dziedzinie genetyki i paleogenomiki". Odkrycie może być kluczem do wskrzeszenia wymarłego gatunku.

Wymarły wilkowór tasmański wróci do życia? "Kamień milowy"
Naukowcy o krok bliżej od odtworzenia wilkowora tasmańskiego. (Getty Images, World History Archive)

Wilkowór tasmański był największym drapieżnym torbaczem, który za gatunek wymarły został uznany w XX wieku. Naukowcom udało się ustalić całą sekwencję jego RNA. Dzięki temu możliwe jest odczytanie informacji genetycznej, która zawarta jest w DNA. To z kolei jest niezbędny krok, żeby w ogóle móc myśleć o odtworzeniu wymarłych gatunków. Jak przypomina portal Interia, o wskrzeszeniu wilka workowatego jako gatunku mówi się od lat.

Pierwotnie planowano wskrzeszenie osobnika tego gatunku z zakonserwowanego embrionu wilkowora w ramach programu "Łazarz". Ostatecznie planu nie udało się zrealizować, choć to nie oznacza, że zdecydowano się całkowicie zrezygnować z pomysłu odtworzenia wymarłego gatunku.

Sekwencję RNA wilkowora udało się odtworzyć ze szczątków wilkoworów, które znajdują się w Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. Szczątki tego wyjątkowego zwierzęcia znajdują się tam od 130 lat. Naukowcy podkreślają, że jest to przełom w odtworzeniu nie tylko samego wilkowora, ale także innych wymarłych gatunków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzyknęła i pomachała niedźwiedziowi. Jego reakcja to hit sieci
Jesteśmy coraz bliżej holistycznego zrozumienia tego, co jest potrzebne, aby przywrócić gatunek do życia - wskazują szwedzcy naukowcy.

W XX wieku został uznany za wymarłego

Wilkowór najdłużej przetrwał w Tasmanii. Pierwotnie za ostatniego osobnika tego gatunku uznawano samicę o imieniu Benjamin. Zwierzę przebywało w ogrodzie zoologicznym w Hobart na Tasmanii. Przez niedopatrzenie pracowników, którzy nie zamknęli go na noc w ciepłym pomieszczeniu, samica wilkowora padła we wrześniu 1936 roku.

Choć jej śmierć miała być końcem gatunku, oficjalne wyginięcie gatunku ogłoszono ćwierć wieku później. Stało się to dopiero w 1986 roku, choć do dziś nie brakuje osób, które są przekonane, że w prastarych lasach Tasmanii te niezwykłe zwierzęta nadal żyją.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić