Wymiana dowodu osobistego - kiedy?
Jest kilka przypadków, gdy konieczna jest wymiana dowodu osobistego. Są to sytuacje, gdy:
- upłynął termin ważności aktualnego dowodu,
- zmianie uległy dane zamieszczone w dowodzie osobistym (oprócz adresu zameldowania i nazwy organu wydającego dokument) - np. nastąpiła zmiana nazwiska,
- wygląd właściciela dokumentu zmienił się tak bardzo, że zidentyfikowanie go może być utrudnione,
- został uszkodzony albo zgubiony,
- do gminy lub placówki konsularnej trafił z rąk osoby trzeciej.
W powyższych przypadkach wymiana dowodu jest obowiązkowa. Można jednak z własnej woli wymienić dokument, jeśli jesteśmy posiadaczami zwykłego dowodu, a chcemy mieć e-dowód lub gdy mamy e-dowód, który nie posiada certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania.
Jak wymienić dowód osobisty?
Wymiany dowodu osobistego można dokonać na trzy sposoby. W tych przypadkach należy złożyć właściwy wniosek - w placówce organu dowolnej gminy lub za pośrednictwem Internetu na stronie obywatel.gov.pl. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wezwanie urzędnika do domu. Dotyczy to osób niepełnosprawnych lub poważnie chorych, które nie mogą samodzielnie udać się do dedykowanej placówki. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zadzwonić do najbliższego urzędu gminy i umówić się z urzędnikiem na konkretny termin.
Czytaj także: Druk Z15 - co to jest i jak go wypełnić?
Wymiana dowodu osobistego - formalności w placówce
W celu wymiany dowodu osobistego w placówce należy przygotować dokumenty i zdjęcia. Po pierwsze, należy dostarczyć aktualną fotografię do dokumentu i dotychczasowy dowód. Jeżeli nie mamy aktualnego dowodu, gdyż np. został skradziony lub zgubiony, trzeba okazać inny dokument, który potwierdzi tożsamość składającego (może to być np. paszport). Wniosek można przynieść ze sobą - wydrukowany wcześniej we własnym zakresie. Druk wniosku dostępny jest również w urzędzie.
Z wypełnionym wnioskiem i wymaganymi dokumentami kierujemy się do odpowiedniego działu w urzędzie bliskim miejsca zamieszkania. Pracownik urzędu przyjmuje dokumenty i wydaje potwierdzenie złożenia wniosku. Jednocześnie informuje o przewidywanej dacie odbioru dowodu - najczęściej jest to maksymalnie 30 dni.
Wymiana dowodu osobistego - formalności przy składaniu przez Internet
Dla zwolenników załatwiania spraw przez Internet istnieje druga ścieżka składania dokumentów. Dowód osobisty złożyć można na stronie obywatel.gov.pl; niezbędne jest w tym przypadku zalogowanie się przez profil zaufany, podpis kwalifikowany bądź e-dowód. Konieczne jest dołączenie zdjęcia w elektronicznej formie - może być zeskanowane - o wymiarach min. 492 x 610 pikseli i maksymalnej wielkości 2,5 MB. Po wypełnieniu wniosku i dołączeniu formalności otrzymuje się potwierdzenie na skrzynkę ePUAP.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Wymiana dowodu osobistego - koszt
Wymiana dowodu osobistego nie wiąże się z uiszczaniem żadnych dodatkowych opłat. Nowy dokument otrzymuje się całkowicie bezpłatnie. Warto dodać, ze posługiwanie się nieważnym dowodem może być karalne - za takie "przewinienie" grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Czytaj także: AliExpress i podatek, który można ominąć
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.