W Polsce od 1 listopada do 31 marca obowiązuje tzw. okres ochronny, który zabezpiecza lokatorów przed eksmisją. Mówi o tym ustawa o ochronie praw lokatorów z 2001 r. Osoby zajmujące lokale mieszkalne bezprawnie lub takie, które nie płacą kosztów najmu lub czynszu nie mogą być w tych miesiącach eksmitowani (są wyjątki) bez wskazania innego lokalu, do którego nastąpi przekwaterowanie.
Ochrona nie obejmuje osób:
- w stosunku do których została orzeczona eksmisja z prawem do lokalu;
- stosujących przemoc w rodzinie;
- zakłócających spokój;
- zajmujących lokal bez tytułu prawnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto przez cały rok nie można wykonywać eksmisji wobec osób, którym przyznano prawo do mieszkania socjalnego - informuje "Super Express".
Co więc mają zrobić właściciele mieszkań, gdy np. mają problem z lokatorami, którzy nie płacą za wynajem? To gmina ma obowiązek wskazania lokalu socjalnego tymczasowemu lokatorowi. Wynajem tymczasowy nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.
Zazwyczaj jednak na decyzję gminy czeka się dużo dłużej. Problemem jest bowiem brak takich lokali. Wskazane przez gminę mieszkanie musi spełniać określone warunki. Jak wskazuje "Super Express" "może to być pomieszczenie nadaje się do zamieszkania, posiada dostęp do zaopatrzenia w wodę i do ustępu". Ponadto musi spełniać wymagania dotyczące oświetlenia, ogrzewania, braku wilgoci, zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków oraz co najmniej 5 m kw. powierzchni mieszkalnej na osobę.
Jeżeli chodzi o mieszkania socjalne powierzchnia nie może być niższa niż 10 m kw. na osobę, a przy gospodarstwach jednoosobowych 20 m kw.
Jeżeli gmina nie wskaże takiego mieszkania w określonym czasie, właściciel może ubiegać się o odszkodowanie. Podobnie w sytuacji, gdy gmina nie znajdzie dla problematycznych lokatorów pomieszczenia tymczasowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.