Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Wyniki wyborów 2020. Będzie III tura? Czy to możliwe?

302

Niewielka różnica między wynikami obu kandydatów w II turze wyborów może sprawić, że dojdzie do protestów, które będzie rozstrzygał Sąd Najwyższy. Sędzia Wojciech Hermeliński mówi o możliwości powtórzenia wyborów, czyli o prawdopodobnej III turze.

Wyniki wyborów 2020. Będzie III tura? Czy to możliwe?
Czy III tura wyborów jest możliwa? (Getty Images)

Wybory 2020. Będzie III tura wyborów?

Różnica między wynikami Andrzeja Dudy a Rafała Trzaskowskiego, jakie kandydaci zdobyli w II turze wyborów prezydenckich 2020 - według sondażu late poll od Ipsos - jest niewielka. Może dojść do protestów, które będzie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy. Jedną z przyczyn protestów może był np. niedostarczenie na czas pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego.

Sędzia Wojciech Hermeliński odniósł się do wyników wyborów z II tury, znanych na razie tylko z sondażu late poll. PKW poda wynik w poniedziałek lub we wtorek.

Ta różnica głosów może być niewielka, a liczba protestów z uwagi m.in. właśnie na brak dostarczenia pakietów wyborczych może być duża. Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć. Mam nadzieję, że tak będzie - powiedział sędzia Hermeliński.

III tura wyborów prezydenckich 2020 jest możliwa

Niedostarczenie pakietu wyborczego jest podstawą do złożenia protestu, podobnie jak brak możliwości przekazania koperty zwrotnej z głosem do ambasady. "Konsulaty bezpośrednio nie chciały przyjmować pakietów wyborczych, tylko domagały się, aby robili to kurierzy lub miejscowa poczta" - mówił, cytowany przez "Onet" Wojciech Hermeliński.

Na złożenie protestów wyborczych jest 3 dni od daty podania oficjalnych wyników przez PKW. Na ich rozpatrzenie Sąd Najwyższy ma 21 dni. "Potem ostatecznie wydaje uchwałę w pełnym składzie, którą ogłasza najpóźniej tego dwudziestego pierwszego dnia. Prawdopodobnie będzie to tuż przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta" - zauważa w rozmowie z "Onetem" Wojciech Hermeliński. Dodaje też, że jeśli zdarzyłoby się tak, że do 6 sierpnia nie pojawi się wspomniana uchwałą, zdaniem większości teoretyków, wybory trzeba będzie powtórzyć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić