Sprzedaż i spożywanie alkoholu zostało zakazane w Bihar w kwietniu 2016 r. W rezultacie w stanie powstało wiele nielegalnych wytwórni i sklepów monopolowych. Od tamtej pory doszło do kilkudziesięciu zgonów po spożyciu domowego alkoholu.
Wypili podrobiony alkohol
W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o kilkudziesięciu osobach, które zatruły się alkoholem. Lokalnie wytwarzany napój znany jako "Mahua" lub "Desi Daru" był spożywany na weselu i innych spotkaniach towarzyskich.
Wiele osób skarżyło się na bóle brzucha i utratę wzroku. Część z nich trafiło do szpitala. Jak poinformowały władze stanu do wtorku zmarło 20 chorych. Do czwartku liczba ta wzrosła o kolejne 22 osoby. Obecnie, jak przekazuje portal prabhatkhabar.com, potwierdzonych jest 80 zgonów z powodu podrobionego alkoholu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ofiary pochodzą z kilku wiosek leżących blisko siebie. Według nieoficjalnych doniesień ofiar mogło być nawet 200. To jednak może być potwierdzone dopiero po wykonaniu sekcji zwłok.
Policja rozpoczęła w tej sprawie dochodzenie. W ciągu ostatnich trzech dni aresztowano ponad 100 osób związanych z nielegalną produkcją i sprzedażą napojów procentowych. Zabezpieczono sześćset litrów alkoholu. Główny minister stanu Bihar, Nitish Kumar, powiedział, że żadne odszkodowanie nie zostanie przyznane, jeśli osoba umrze po spożyciu podrobionego alkoholu. To wywołało sprzeciw opozycji i protesty rodzin, których bliscy zmarli po spożyciu podrobionych trunków.
Nie jest to pierwsza tego typu tragedia. W lipcu ubiegłego roku 42 osoby zmarły w zachodnim stanie Gujarat po spożyciu nielegalnego alkoholu. W podobnych okolicznościach w północnym stanie Pendżab zmarło około 100 osób.