Informacje są na razie skąpe, jednak szwedzkie źródła podają, że doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla, zasilającego wyspę. Uszkodzenie pojawiło się około ósmej rano czasu lokalnego. Należący do Danii skrawek terenu zamieszkany jest przez około 40 tys. ludzi.
Wyspa zaopatrywana jest w prąd dzięki ułożonej na dnie morza infrastrukturze przesyłowej ze Szwecji. To kabel o mocy 60 megawatów. Jak podawał duński operator kabla, firma Trefor, początkowo nie było jasności czy do uszkodzenia doszło na lądzie czy pod powierzchnią morza. Trefor uspokajał, że była to "normalna awaria".
Wczesnym popołudniem Duńczycy poinformowali, że awarii uległa lądowa część infrastruktury. Ułatwi to naprawę i obniży jej koszty.
To nie pierwsze uszkodzenie sieci przesyłowej na wyspę. Zdarzały się one w 2004, 2010 i 2013 r. Zaraz po wyłączeniu prądu władze podjęły działania i jeszcze tego samego dnia dostawy energii zostały przywrócone. O uszkodzeniu poinformowano jednak dopiero w poniedziałek rano.
Warto przypomnieć, że pod koniec września, w pobliżu wyspy doszło do uszkodzenia gazociągów Nord Stream, łączących Rosję i Europę Zachodnią. Cztery eksplozje na obu rurociągach w praktyce wyłączyły je z użytkowania. Przyczyny eksplozji nie zostały wyjaśnione, jednak przed zdarzeniem na Bałtyku obserwowana była duża aktywność rosyjskiej marynarki wojennej.
Na Bałtyku trwają prace, mające połączyć Polskę i Litwę podmorskim kablem energetycznym. Projekt Harmony Link ma służyć wymianie energii elektrycznej między Litwą i Polską. Infrastruktura energetyczna, taka jak kable podmorskie czy gazociąg Baltic Pipe wchodzi w skład infrastruktury krytycznej państwa.
Bornholm to wyspa będąca najdalej wysuniętym na wschód terenem Danii. Dla Europy to teren ważny strategicznie. Duńczycy jeszcze przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą zdecydowali się wysłać tam batalion bojowy oraz dwa myśliwce F-16, by w razie zagrożenia sił NATO, być gotowym do szybkiego reagowania. Lokalizacja Bornholmu jest idealna w kontekście planowania działań strategicznych dla Sojuszu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.