Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej, wspólnie z rzeczniczką praw dziecka Moniką Horną-Cieślak, zaprezentowali projekt ustawy mający na celu ochronę zdrowia psychicznego młodych osób. Ułatwi on dostęp do wsparcia psychologicznego małoletnim, którzy ukończyli 16 lat.
Nowelizacja umożliwi młodzieży uzyskanie pomocy psychologa, psychoterapeuty czy terapeuty środowiskowego, nawet jeśli rodzice lub opiekunowie prawni nie wyrażają na to zgody. Projekt przewiduje też, że osoby od 13. do 16. roku życia będą mogły skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach trzech świadczeń bez zgody rodziców.
Podkreślono również, że proponowana zmiana zwiększy prawo małoletnich do informacji dotyczących ich zdrowia. Dziś regulacje prawne praktycznie uniemożliwiają osobom poniżej 16. roku życia dostęp do takiej wiedzy, co jest kolejnym obszarem, który wymaga modyfikacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowelizacja ustawy zwiększy prawa małoletnich
Umożliwienie osobom małoletnim pełnego współuczestnictwa w zakresie decyzji dotyczących ich zdrowia to ważny element budowy bardziej sprawiedliwego i empatycznego systemu — podkreślał Robert Lisiewicz.
Projekt nowelizacji powstał we współpracy z rzeczniczką praw dziecka oraz licznymi organizacjami młodzieżowymi. Wnioskodawcą jest posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Golbik – przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia oraz Parlamentarnego Zespołu Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.
Propozycja była dyskutowana już w poprzedniej kadencji parlamentu, jednak nie doszła do skutku. W prace parlamentarne nad tym projektem niezwykle zaangażowany był wówczas m.in. senator Jerzy Wcisła, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży.
Warto dodać, że zmiany proponowane przez Koalicję Obywatelską zyskały poparcie blisko 30 organizacji młodzieżowych. Inicjatywa, jak wynika z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, zyskała wielu zwolenników, którzy podkreślają potrzebę unowocześnienia przepisów i dostosowania ich do rzeczywistych potrzeb młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych.