Lubisz jajka? Lepiej miej się na baczności. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii wykazały, że spożycie jednego jajka dziennie może znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Informacje te pojawiły się w serwisie Daily Mail.
Lubisz jajka? Nie przesadź z ich spożyciem
Jedzenie jednego jajka dziennie podnosi ryzyko cukrzycy nawet o 60 proc. To odkrycie, które zaskoczyło ekspertów i z pewnością zasługuje na dalsze analizy. Co więcej, może zaskakiwać wiele osób borykających się z problemami z odpowiednim poziomem cukru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Palec spustowy. Znak, że cukrzyca już zaatakowała
Chociaż związek między jedzeniem jajek a cukrzycą jest często przedmiotem debaty, to badanie miało na celu ocenę długoterminowego spożycia jajek przez ludzi i ryzyka zachorowania na cukrzycę - wyjaśnia dr Ming Li z Uniwersytetu Południowej Australii, cytowany przez Daily Mail.
Uczestnicy badania to 8545 Chińczyków, których nawyki żywieniowe były dokładnie monitorowane. Dodatkowo badano poziom cukru we krwi tych osób. Rezultaty obserwacji były zaskakujące. Większe ryzyko rozwoju cukrzycy zaobserwowano u tych, którzy każdego dnia spożywali około 50 gramów jajek.
Naukowcy wskazują także na rozróżnienie rezultatów obserwacji ze względu na płeć. Z wyników badań wynika, że kobiety mogą być bardziej podatne na to ryzyko. Mężczyźni spożywający jedno jajko dziennie mieli mniej wspomnianych problemów. Przyczyny tej różnicy nie są jednoznacznie wyjaśnione.
Czytaj także: Czujesz ten zapach? Twoja wątroba może wysyłać sygnał
Badania wciąż nie dostarczają jednoznacznych dowodów, które pozwoliłyby uznać te wyniki za standardowe. Jak zauważa dr Ming Li, potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić korelację między jedzeniem jajek a zwiększonym ryzykiem cukrzycy. Te zapewne będą prowadzone przez najbliższe lata.
Oczywiście cukrzycę typu 2 powoduje wiele innych czynników. Głównym jest prowadzenie nieprawidłowego stylu życia. Mowa tutaj przede wszystkim o braku aktywności fizycznej, otyłości czy niezdrowej diecie bogatej w przetworzone produkty. Istotny wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 ma także genetyka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.