Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute. Prowadzący testy postanowili sprawdzić, jaki wpływ będzie miało na nastolatków oraz młodych dorosłych skrócenie czasu, który zazwyczaj spędzają na portalach społecznościowych.
Wpływ portali społecznościowych na osoby w wieku nastoletnim
Naukowcy, współpracując z Amerykańskim Towarzystwem Psychologicznym, szybko doszli do wniosków, że już po trzech tygodniach samoocena nastolatków uległa zmianie na lepsze. Ponieważ dorastające dziewczęta i chłopcy, a także młodzi dorośli, nie byli "bombardowani" wizerunkami przystojnych modeli i atrakcyjnych modelek, zaczęli powoli akceptować własnych wygląd.
W badaniu wzięło udział 220 osób. Byli to studenci studiów licencjackich w wieku od 17 do 25 lat. Łączyło ich korzystanie z portali społecznościowych przez minimum dwie godziny dziennie oraz objawy zaburzeń depresyjnych lub lękowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Przeczytaj także: Gdy miała 12 lat, wygrała "Mam Talent". Teraz przeżyła potężny cios
Uczestników badania poproszono o wskazanie w skali od 1 do 5, jak oceniają swój wygląd. Musieli również odpowiedzieć na stwierdzenia w rodzaju: "Jestem całkiem zadowolony ze swojego wyglądu" i "Jestem zadowolony ze swojej wagi" – zaznaczali własne odczucia na skali od "zawsze" do "nigdy.
Początkowo wybrani nastolatkowie i młodzi dorośli zredukowali czas spędzany na portalach do 60 minut dziennie. Druga połowa uczestników mogła przesiadywać na nich nadal po około 188 minut. Trzy tygodnie później okazało się, że osoby, które przestały spędzać zbyt długi czas w internecie, miały lepszą samoocenę.
Przeczytaj także: Dodała zdjęcie w bieliźnie. Spadła na nią fala krytyki
Portale społecznościowe mogą każdego dnia narażać użytkowników na setki, a nawet tysiące obrazów i zdjęć, w tym celebrytów, modelek modowych lub fitness – podkreślił Gary Goldfield, który przewodniczył badaniom, cytowany przez "New York Post".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.