Ważna informacja dla wszystkich klientów, którzy nadają przesyłki na poczcie do krajów i terytoriów poza Unią Europejską. Poczta Polska podkreśla, że szczególnie chodzi o okres świąteczno-noworoczny.
Poczta przypomina, że wypełnianie i dołączenie deklaracji celnych do przesyłek do krajów i terytoriów poza UE jest obowiązkiem nadawców. To niezbędna czynność, która zapewnia prawidłową obsługę przesyłki oraz jej terminowe dostarczenie do odbiorcy - informuje Poczta Polska.
Obowiązki nadawcy – deklaracje w przypadku wysyłki
- Nadawcy przesyłek listowych z zawartością towarów adresowanych do krajów i terytoriów spoza UE, zobowiązani są do szczegółowego wymienienia zawartości w deklaracji celnej CN 22 lub CN 23 oraz poświadczenia podpisem, że ich przesyłki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.
- Nadawcy paczek pocztowych adresowanych do krajów i terytoriów spoza UE zobowiązani są szczegółowo wymienić zawartości w formularzu CP 72 oraz poświadczyć podpisem, że paczki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownik Poczty Polskiej ma obowiązek odmówić przyjęcia przesyłki bez odpowiedniej dokumentacji. Uwaga, brak deklaracji celnej skutkuje zatrzymaniem przesyłki na granicy i potencjalnym opóźnieniem w jej dostarczeniu.
Ponadto zagraniczne urzędy pocztowe odmawiają przyjęcia przesyłki, co może wiązać się z dodatkowymi komplikacjami logistycznymi i kosztami dla nadawcy.
Nadawca, który w sposób niezgodny ze stanem faktycznym opisuje zawartość przesyłki, także naraża odbiorcę na opóźnienie w doręczeniu oraz konieczność złożenia wyjaśnień służbom celnym w kraju doręczenia. Poprawnie wypełniona deklaracja celna dotyczy także wskazania realnej wartości przesyłanego towaru.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.