Jak wiadomo, największy wysyp grzybów przypada na okres jesienny. Jeśli jednak zna się na tych owocach lasu, można znaleźć je także wiosną i latem, szczególnie w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ polski klimat bardzo sprzyja ich rośnięciu – jest wilgotno, a temperatura okazuje się idealna.
W rodzimych lasach znajdziesz borowiki, kurki, prawdziwki, rydze, sowy i wiele innych gatunków, w tym i te trujące. Już teraz wiadomo, że jesień 2023 będzie dla grzybiarzy bardzo łaskawa. Leśne tereny mają zapełnić się grzybami czekającymi na zbieraczy, ale także mającymi wykarmić zwierzynę.
Gdzie na grzyby?
Wybierając się na grzyby warto zajrzeć w internecie do mapy grzybów. Pozwoli ona na znalezienie miejsca, w którym znajdują się dokładnie te grzyby, na których zebraniu ci zależy.
Grzyby lubią ciepłe miejsca, które dodatkowo są zacienione. Najczęściej rosną z daleka od głównych ścieżek. W Polsce najwięcej grzybów znaleźć można w okolicach Włocławka. Fakt.pl donosi, że na tę chwilę najbogatsze w zbiory grzybobrania mogą odbywać się w okolicach Dębogóry, Dzierżążna, Smolarni, a także w lasach w pobliżu Chodzieży oraz w Puszczy Noteckiej.
Wysyp grzybów – jak długo trwa?
To, że grzyby rosną przez większą część roku, zdążyli udowodnić zapaleni grzybiarze. Swoje łowy zaczynają już wiosną. Oczywiście, największy wysyp grzybów przypada na jesień. Jakie grzyby można znaleźć w konkretnym miesiącu?
Borowiki rosną od lipca do października, podobnie jak gąski czy koźlarze. Podgrzybków możesz śmiało szukać razem z maślakami i kurkami. Opieńki znajdziesz we wrześniu, październiku i listopadzie. Wiosną z kolei rosną smardze.
Czytaj także: Awantura przed Ikeą. Włoch zaatakował Polkę
Nie zbieraj wszystkich grzybów, które zobaczysz. Są one bowiem bardzo istotne dla całego ekosystemu. Skutecznie oczyszczają glebę, a także powietrze z toksyn oraz pierwiastków promieniotwórczych. Zabijają również pasożyty i bakterie.
Na koniec przypominamy o całkowitym zakazie zbierania grzybów na obszarach chronionych (rezerwaty, parki narodowe – dop. red.). Duże, stare owocniki grzybów po prostu omijaj – nie przydadzą Ci się w kuchni, a dzięki nim możliwy będzie dalszy rozwój grzybów. Stanowczo odradzamy zbieranie rzadkich grzybów, nawet jeżeli można wykorzystać je kulinarnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.