Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga | 

Wysyp grzybów i zaginięć grzybiarzy. Leśnik radzi, jak nie zgubić się w lesie

17

W podkarpackich lasach, w ciągu ostatniego tygodnia, aż siedmioro grzybiarzy straciło orientację w terenie. Dzięki szybkiej reakcji służb ratunkowych, wszyscy zostali odnalezieni po szeroko zakrojonych akcjach poszukiwawczych. Jak uniknąć takich sytuacji? Leśnicy udzielają cennych wskazówek.

Wysyp grzybów i zaginięć grzybiarzy. Leśnik radzi, jak nie zgubić się w lesie
Grzybobranie. Leśnik radzi, jak być bezpiecznym i nie zgubić się w lesie (pixabay)

We wtorek w lesie zgubił się 15-latek, który wybrał się na grzyby z matką. Po pewnym czasie postanowił pójść inną drogą, jednak nie posiadał przy sobie telefonu, a na dodatek zbliżał się zmrok. Kiedy matka bezskutecznie próbowała go odnaleźć, zaalarmowała służby ratunkowe.

Do akcji wyruszyło 40 osób, w tym policjanci, przewodnicy z psami oraz ratownicy GOPR. Do przeczesania było około 52 hektarów trudnego, górzystego terenu, co wymagało wykorzystania quadów i dronów z kamerami termowizyjnymi. Po godz. 22 chłopak został odnaleziony, cały i zdrowy.

W czwartek natomiast zgubiła się sześcioosobowa grupa, w której było czworo dzieci. Stracili orientację w lesie i nie potrafili odnaleźć drogi do zaparkowanych samochodów. Także w tym przypadku interwencja zakończyła się pomyślnym rozwiązaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najczęściej mylone grzyby jadalne i trujące. Na to koniecznie zwróć uwagę

Leśnicy podpowiadają, jak uchronić się przed takimi sytuacjami. Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna w Bieszczadach radzi, aby korzystać z nowoczesnych technologii.

Wiele osób używa smartwatche, które wyposażone są w nadajnik GPS. Wychodząc z samochodu wystarczy wbić waypoint, a gdy chcemy już wrócić strzałka zaprowadzi nas bezpiecznie do celu – podkreśla leśnik.

W lokalizacji może też pomóc znajomość map z zaznaczonymi słupkami oddziałowymi. Każdy las jest dzielony na oddziały, które są numerowane i oznaczane na betonowych, kamiennych lub drewnianych słupkach. W terenach górskich numery te można znaleźć również na drzewach.

Przed wejściem do lasu warto podejść do miejscowego leśniczego albo nadleśnictwa i poprosić o mapę oddziałową. Słupki oddziałowe stoją na miejscu złączenia czterech oddziałów. Wystarczy więc podejść do słupka, odnaleźć numer, sprawdzić na mapie gdzie jesteśmy i tak wrócimy domu – tłumaczy Świerczyński.

Pomocny w orientacji jest również "Mobilny Bank Danych o Lasach", aplikacja dostępna na stronie Lasów Państwowych, która zawiera mapy lasów i działa w trybie offline. Kolejne narzędzie polecane przez leśników to aplikacja "Ratunek", przydatna zwłaszcza w terenach podgórskich.

Zbliża się wieczór, nie wiemy, gdzie jesteśmy, zgłaszamy to do GOPR-u, który widzi, gdzie jesteśmy. I albo przez telefon pomoże nam wyjść, albo wyśle do pomocy ratowników – dodaje Świerczyński.

Lasy obfitują w grzyby. Dorodne okazy można znaleźć nawet przy drogach

Nie trzeba przemierzać dalekich tras, by znaleźć grzyby.

Zbieram bardzo dużo grzybów przy drogach leśnych i liniach oddziałowych. Mam nawet teorię, że łatwiej je znaleźć w takich miejscach niż w głębokim lesie. Grzyby do rozwoju potrzebują przecież nie tylko dużej ilości wody, ale również światła. A tego światła najwięcej jest właśnie na drogach leśnych i na skrajach lasów – zauważa leśnik.

Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, bieszczadzkie lasy obfitują teraz w prawdziwki, a dopiero co pojawiły się także rydze.

Jeżeli będzie taki wysyp jak prawdziwków, to utoniemy w tych grzybach – komentuje Świerczyński.

Wskazuje również, że prawdziwków najlepiej szukać w wilgotnych lasach sosnowych, zaś rydze można znaleźć przy potokach i w lasach jodłowych.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić