Prezenter telewizyjny Ben Fogle w filmie dokumentalnym "Inside Chernobyl" badał strefę wykluczenia na Ukrainie, która pozostaje nietknięta od czasu eksplozji reaktora jądrowego w 1986 roku. Film o radioaktywnym mieście widmo w Czarnobylu ujawnił problem skażenia spowodowanego przez intruzów, którzy skradli "trofea" z katastrofy, takie jak hełm strażaka, który zmarł na chorobę popromienną.
Ben Fogle został zabrany na wycieczkę po opuszczonym szpitalu w Prypeci, gdzie przed śmiercią leczono strażaków z ostrą chorobą popromienną i oparzeniami. Prezenter mówi o mrożącej krew w żyłach atmosferze, kiedy przechodził przez korytarze z łuszczącą się farbą, opuszczonymi meblami i sprzętem, w tym rdzewiejącymi łóżeczkami dla dzieci. Pod ziemią w szpitalnej piwnicy kryje się jeszcze mroczniejszy sekret.
Przewodnik Fogle, Nikoli, który jest rządowym ekspertem wyjaśnia, że sprzęt i odzież strażaków zostały złożone w szpitalnej piwnicy. Ludzie chcący nagrać materiał filmowy wkroczyli do strefy zamkniętej i zdobyli "pamiątki" z katastrofy.
Zachował się materiał filmowy pokazujący, co zostało pod szpitalem. Nikoli pokazał nagrania ludzi, którzy są prawdopodobnie intruzami w kombinezonach ochronnych i spacerują po piwnicy, gdzie jak podkreśla ekspert poziom promieniowania jest "niesamowicie wysoki".
Głównym zagrożeniem nie jest nawet dawka promieniowania tam na dole, ale pył. Wszystkie te maleńkie cząsteczki materiału radioaktywnego, jeśli połkniesz którąkolwiek z nich, nawet mikroskopijnych, których nie możesz zobaczyć, są w stanie zabić człowieka - mówi rządowy ekspert.
Skradziono wysoce reaktywny hełm
W filmie Ben Fogle pyta - A co z hełmami strażaków, były tam na dole? Nikoli odpowiedział, że był jeden hełm, jednak zaginął i prawdopodobnie został zabrany przez jednego z intruzów, którzy wtargnęli do Prypeci.
"Więc gdzieś tam jest wysoce reaktywny hełm strażaka?"- pyta Fogle. Nikoli przyznał, że ma nadzieję, że hełm nie został wyniesiony poza strefę, ponieważ promieniowanie jest tak zabójcze, a jednocześnie niemożliwe do wykrycia za pomocą smaku i węchu.
Według naukowców strefa wokół eksplodującego reaktora w Czarnobylu pozostanie niezdatna do zamieszkania przez co najmniej 20 tys. lat.
Czytaj także: Tajemnicze kapsułki w Warszawie. Nowe informacje
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.