Najważniejszą zmianą dotyczącą egzaminów maturalnych 2020 jest fakt, że uczniowie nie będą przystępować w tym roku do części ustnej. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej jako jeden z kroków mających zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Matury 2020 rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek, 8 czerwca. Uczniowie zmierzą się na początek z testami z języka polskiego, które będą odbywać się pod ścisłym reżimem sanitarnym. O czym należy pamiętać?
Czytaj także: Kiedy odbędą się matury 2020? Oto harmonogram matur CKE
Wytyczne sanitarne podczas matur 2020. Czy trzeba mieć maseczkę?
Zasadniczo, podczas trwania samego egzaminu uczniowie nie mają obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Jest to jednak jedyny moment, w którym maturzyści mogą zdjąć maseczkę - przez wszystkie pozostałe etapy powiązane z egzaminem należy przejść mając na twarzy element zakrywający nos i usta. Jakie są dokładne zasady?
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego;
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ)
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos.
- Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym
- Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.