W poniedziałek 27 września br. funkcjonariusze Straży Granicznej w Michałowie zatrzymali w pasie przygranicznym grupę obywateli Iraku. Były wśród nich również dzieci. Funkcjonariusze zorganizowali wówczas pierwszy potwierdzony "push back" na granicę z Białorusią.
Teraz Straż Graniczna wydała w tej sprawie komunikat. Wynika z niego, że w związku z obecnością dzieci mundurowi zdecydowali się przewieźć te osoby do Placówki Straży Granicznej w Michałowie, aby "zweryfikować legalność i cel ich pobytu na terytorium naszego kraju".
Strażnicy podkreślają, że migranci otrzymali picie i jedzenie. Nikt nie musiał otrzymać pomocy medycznej.
Nie chcieli zostać w Polsce?
Biuro prasowe Straży Granicznej podkreśla, że obywatele Iraku zostali poinformowani o możliwości złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, jednakże rodzice dzieci nie chcieli składać go w Polsce.
Interesowało ich złożenie takiego wniosku u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. W związku z tym zostali "zawróceni na granicę z Białorusią, gdzie mogą przebywać legalnie".
Dzieci w Michałowie. Co powiedzieli członkowie Fundacji "Ocalenie"?
27 września członkowie fundacji dowiedzieli się, że w Szymkach w gminie Michałowo kilka osób potrzebuje pomocy, a w grupie tej są małe dzieci. Działacze relacjonują, że zdążyli podać wszystkim ciepłą herbatę i jedzenie, karimaty, śpiwory oraz ciepłe ubrania. Z pomocą tłumacza migranci opowiadali o przemocy i biedzie, przed którymi uciekają.
Rodzina ustanowiła pełnomocniczkę, jednak wtedy przyjechali funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy umieścili migrantów w busie i odjechali w stronę granicy.
Funkcjonariusze SG odmówili pełnomocniczce odpowiedzi na pytanie, dokąd zabierają jej klientów. Bus odjechał w stronę granicy, choć placówka w Michałowie jest w przeciwnym kierunku. Ruszyliśmy za nimi. Na wjeździe do strefy objętej stanem wyjątkowym zatrzymała nas policja. Sprawdzali nas przez pół godziny. W tym czasie ze strefy wyjechał bus SG. Prawdopodobnie pusty - relacjonują działacze Fundacji "Ocalenie".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.