O to, czy lokalne parafie mogą wydawać zgodę na udzielania komunii św. wyznawcom innych wyznań chrześcijańskich podczas gdy ci pozostają w związku z członkami lub członkiniami danej wspólnoty zapytano podczas poniedziałkowej konferencji w siedzibie KEP.
W temacie jasno wypowiedział się kardynał Grzegorz Ryś. Przy okazji podkreślił różnicę między wymianą duchowych darów, a gościnnością eucharystyczną, która zakładałaby taką możliwość.
Nie ma na razie żadnych nowych zasad sformułowanych przez synod w zakresie gościnności sakramentalnej. Rok temu, czyli nie na ostatnim posiedzeniu synodu, tylko na tym wcześniejszym, był sformułowany postulat, aby małżeństwa mieszane wyznaniowo mogły przystępować do Eucharystii (Komunii Świętej) w Kościołach, do których przynależą - powiedział kard. Ryś cytowany przez portal Tok fm
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie kardynał podkreślił, że był to jedynie postulat i nawet nie podjęto się dyskusji nad nim w trakcie kolejnego synodu.
Kodeks kanoniczny dopuszcza jednak taką możliwość w wyjątkowych sytuacjach i jednorazowo.
Katolicy rzymscy mogą pod pewnymi warunkami przystąpić do trzech sakramentów: pokuty i pojednania, eucharystii oraz namaszczenia chorych w Kościele prawosławnym, starożytnych Kościołach orientalnych np. koptyjskim, etiopskim czy ormiańskim, Kościele Polskokatolickim oraz Kościele Starokatolickim Mariawitów. Warunkiem przystąpienia do nich w tych kościołach jest brak dostępu do własnego (katolickiego) szafarza - wyjaśnił na łamach portalu ks. prof. Sławomir Pawłowski z KUL.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.