Podwyżki emerytur i nowe zasady waloryzacji są właśnie wypracowywane przez rządzących i już wiemy, że świadczenia wzrosną nie tylko dla emerytów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także dla tych, którzy dostają środki z Kas Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na jakie podwyżki mogą liczyć rolnicy i co się zmieni?
Jak informuje "Fakt", przewidywane wzrosty wypłat wynoszą około 184 złotych miesięcznie. To dlatego, że rolników będą dotyczyć inne kryteria waloryzacji, niż większość emerytów w Polsce. Okazuje się, że otrzymają minimalne podwyżki zakładane w przepisach i wprowadzane w czasach drożyzny oraz szalejącej inflacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rolnicze emerytury mają inne przepisy dotyczące waloryzacji, niż świadczenia z ZUS-u. Wysokość świadczenia zależy w tym przypadku od tzw. emerytury podstawowej, od której indywidualnie nalicza się podwyżkę świadczenia. Emerytura podstawowa nie może być z kolei niższa niż 90 procent minimalnego świadczena. Obecnie wynosi 1429,60 złotych brutto, po podwyżce może osiągnąć 1605,44 złotych.
Łatwo obliczyć, że rolnicy mogą liczyć na około 184 złote miesięcznej podwyżki. Więcej dostaną oczywiście emeryci, którzy mogą pochwalić się dłuższym stażem pracy na roli. Do tego trzeba dodać trzynastą oraz czternastą emeryturę, bo te są również przeznaczone dla osób ubezpieczonych w KRUS.
Ile wyniesie emerytura z KRUS-u?
Wszystkie emerytury oraz renty wzrosną od 1 marca 2024 roku tylko o wskaźnik inflacji, który oscyluje obecnie na poziomie 12,3 procent. Taki projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, takie zmiany proceduje Rada Ministrów. Jak już pisaliśmy na naszych łamach, w zależności o wysokości emerytury to będzie dodatkowych kilkaset złotych dla seniorów.
Rząd zamierza jeszcze przygotować specjalny dodatek dla emerytów pobierających najniższe świadczenia, który może wynieść nawet 300 złotych. Na razie nie ma na ten temat więcej informacji, zapewne pojawią się jesienią, tuż przed wyborami parlamentarnymi. O ile rządzący jednak nie zmienią zdania.
Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny (dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS przez okres co najmniej 25 lat. Innymi słowy, może wykazać, że przez ten czas jej zatrudnieniem była praca na roli.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.