oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Wyższe świadczenie emerytalne. Te dokumenty zanieś do ZUS

0

Wysokość świadczeń emerytalnych pobieranych przez polskich seniorów pozostawia wiele do życzenia. Trudno się dziwić, że emeryci szukają różnych możliwości podniesienia swoich emerytur. Pomocne może się okazać zaniesienie do ZUS pewnego dokumentu. Jakiego?

Wyższe świadczenie emerytalne. Te dokumenty zanieś do ZUS
Ten dokument pozwoli podnieść wysokość emerytury z ZUS. (Getty Images, SOPA Images)

Legitymacja ubezpieczeniowa, którą część seniorów może mieć jeszcze w szufladzie, jest szansą na podniesienie wysokości świadczenia emerytalnego. Jak donosi portal "Fakt", z tego rozwiązania mogą skorzystać emeryci urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, a ich emerytury obliczane były według starych zasad, uwzględniających kwotę bazową. Na podstawie książeczki ubezpieczeniowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć świadczenie emerytalne, choć tylko wtedy, gdy dokumentują coś, co nie zostało wcześniej uwzględnione przez ZUS.

Część seniorów składając wniosek o emeryturę, nie jest w stanie udokumentować swojego stażu pracy lub wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Jeśli nie uda im się tego zrobić zatrudnienie w danym okresie, nie jest przez ZUS uwzględniane, co przekłada się na niższe świadczenie emerytalne.

Poszukaj ich w domu. Mogą zapewnić wyższą emeryturę

Pomocne w udowodnieniu zatrudnienia w danym okresie mogą okazać się nie tylko stary dowód osobisty, czy książeczka wojskowa, ale także stara książeczka ubezpieczeniowa. Jeśli w ostatnim z wymienionych dokumentów znajdą się odpowiednie zapisy, to może się ona stać podstawą do ponownego przeliczenia emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ludzie wściekli na wójta, który zniknął. "Wały w katastrofalnym stanie"

Znajdować mogą się tu wpisy potwierdzające wysokość zarobków. Jest ona szczególnie przydatna, kiedy zakład pracy nie dysponuje już dokumentami płacowymi.

Zwróć się do ZUS z tym wnioskiem. Możesz dostać większą emeryturę

Osoby, które posiadają legitymację ubezpieczeniową, a znajdujące się w niej informacje mogły nie zostać uwzględnione przez ZUS, mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie swojego świadczenia.

W tym celu należy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Do wniosku należy dołączyć starą legitymację. ZUS uwzględni wysokość realnie otrzymywanego świadczenia, co może podnieść wysokość świadczenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić