Ryś euroazjatycki jest to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów, do których zaliczamy także kota domowego i żbika. Rysie występują w Polsce w dwóch populacjach: w północno-wschodniej części kraju oraz znacznie liczniejsza populacja zamieszkuje Karpaty.
Od 2019 roku w Polsce rozpoczęto reintrodukuję rysi w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski". Do sierpnia 2019 wypuszczono na wolność 18 osobników. W ubiegłym roku występowanie rysi stwierdzono także na Pojezierzu Drawskim i Ińskim, a także na Powiślu w rejonie Kwidzyna.
Obserwacja rysia z naszego terenu poszerza jego zasięg także o lasy naszego nadleśnictwa - informują pracownicy Nadleśnictwa Góra Śląska.
Film opublikowany na profilu Nadleśnictwa Góra Śląska pokazuje spokojnie kroczącego za dnia rysia.
Ryś - pierwsza potwierdzona obecność tego unikatowego drapieżnika w naszych lasach - informują leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryś w Polsce jest gatunkiem rzadkim, szacuje się, że liczebność tego drapieżnika wynosi zaledwie 200 osobników. Jest gatunkiem chronionym od 1995 roku.
Ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch grzbietu jest czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (plamki są znacznie wyraźniejsze u populacji górskich, a prawie w niewidoczne u populacji nizinnych). U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody.
Futro ma doskonałe właściwości izolujące, a stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią bardzo ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe, które po doprowadzeniu do uszu wzmacniają sygnał dźwiękowy. Co ciekawe ryś słyszy także wysokie częstotliwości w granicach 60-70 kHz. Ogon jest krótki i ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięty wzrok i potrafi tak jak kot domowy dobrze widzieć przy słabym oświetleniu lub w ciemności.
W warunkach naturalnych wrogami rysi mogą być wilki, choć badania dowiodły, że zwierzęta te żyją raczej ze sobą w pokoju, natomiast młodym osobnikom zagrażają duże ptaki drapieżne np. bieliki. Największym jednak zagrożeniem dla rysi jest niestety człowiek i jego działalność np. defragmentacja kompleksów leśnych, która nie sprzyja osiedlaniu się tych drapieżników oraz kolizje drogowe, czy kłusownictwo, które przyczyniają się do ich śmiertelności. Innym czynnikiem wskazującym na dużą śmiertelność tych ssaków są niezależne od człowieka pasożyty i choroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.