Nie wszyscy o to wiedzą, ale w Kościele katolickim istnieje możliwość "poślubienia Jezusa". Kobieta, która zdecydowała się taki krok, nazywana jest dziewicą konsekrowaną. Od momentu tego mistycznego ożenku musi już do końca życia przestrzegać pewnych zasad.
Dziewica konsekrowana. Na czym to polega?
Koncepcja dziewictwa konsekrowanego rozwinęła już dawno temu, jeszcze zanim kobietom udzielono zgody na wstępowanie do zakonu. Głęboko wierzące panie chcące zawierzyć swoje życie Bogu poświęcały mu swoje dziewictwo.
Do wczesnych świętych uznanych przez Kościół za dziewice konsekrowane należały m.in. św. Agnieszka czt św. Agata. Z biegiem wieków stan dziewic konsekrowanych w Kościele ustąpił miejsca zgromadzeniom zakonnym. Dopiero w 1971 roku przywrócił je Sobór Watykański II.
W praktyce konsekracja oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Kobieta decydująca się na pozostanie oblubienicą Chrystusa podczas ceremonii otrzymuje symboliczną obrączkę, z którą nigdy się nie rozstaje.
Pod względem zawodowym czy społecznym dziewice konsekrowane nie muszą niczego zmieniać. Kobiety te żyją i pracują w świeckim świecie, muszą jednak jednocześnie dbać o "pogłębioną praktykę religijną". Poświęcają dużą część swojego życia modlitwie, służbie Kościołowi i pomocy bliźnim.
Czy żeby wziąć "ślub" z Jezusem, trzeba być dziewicą? Niekoniecznie, lecz wymagane jest, by chętne "nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości". Przyszłe dziewice konsekrowane nie mogły też wcześniej być mężatkami.
Liczba dziewic konsekrowanych w Polsce rośnie
Szacuje się, że na całym świecie jest ok. 5 tys. dziewic konsekrowanych. W Polsce według danych z początku tego roku żyje ich 365. Jak wskazuje Katolicka Agencja Informacyjna, w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił znaczny wzrost zainteresowania tą praktyką.
Na złożenie ślubów czystości decydują się kobiety z najróżniejszych kręgów - artystki, lekarki, prawniczki czy nauczycielki. Początkowo były to głównie panie po 40. roku życia. Obecnie jednak obserwuje się coraz więcej dziewic konsekrowanych w wieku 20 -30 lat. Różni je zatem wiele, a łączy z pewnością jedno - miłość do Jezusa.