Zespół białego nosa, wywoływany przez grzyb Pseudogymnoascus destructans, który przybył do Ameryki z Europy, jest śmiertelny dla nietoperzy zwłaszcza w okresie hibernacji. Jego cechą charakterystyczną jest biały nalotu na pyszczkach zarażonych zwierząt. Tylko od 2006 roku grzyb zabił miliony nietoperzy w Ameryce Północnej.
To może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla populacji nietoperzy, ale i dla ludzi. Nietoperze bowiem odgrywają kluczową rolę w ekosystemie jako owadożerne ssaki. W ciągu jednej nocy potrafią zjeść tysiące owadów. Potrafią zjeść ich tyle, ile odpowiada nawet 40 proc. ich masy ciała. Wśród ich przysmaków znajdują się m.in. komary.
Zaobserwowano, że w miejscach, gdzie doszło do redukcji populacji nietoperzy, rolnicy zaczęli stosować średnio o 31,1 procent więcej pestycydów. Prof. Eyal Frank z University of Chicago, autor badań, powiązał ten fakt ze wzrostem śmiertelności niemowląt o niemal 8 procent. Podobnie jest w przypadku zespoły białego nosa. Naukowcy doszli do wniosku, że wpływa nie tylko na lokalne ekosystemy, ale również bezpośrednio na ludzkie zdrowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dane analizowałem przez dodatkowy rok i obserwacja się utrzymywała, co uznałem za przekonujący dowód" – stwierdził Frank, wskazując na zależność między brakiem nietoperzy a negatywnym wpływem na zdrowie niemowląt. Prócz pestycydów, w badaniu uwzględniono inne czynniki, które mogły wpłynąć na śmiertelność, takie jak bezrobocie, epidemię opioidów, pogodę i różnice między matkami, jednakże żaden z nich nie tłumaczył obserwowanych zmian.
Los nietoperzy i ludzi ściśle się ze sobą wiążą
Badania nad zespołem białego nosa oraz jego wpływem na ekosystem i zdrowie ludzi pokazują, jak losy człowieka i zwierząt są ze sobą powiązane. Inne studia również dowiodły, że zmiany w populacjach dzikich zwierząt mają bezpośredni wpływ na ludzi – na przykład, spadek liczby sępów w Indiach przyczynił się do śmierci pół miliona osób. Wszystko przez rozprzestrzenianie się wścieklizny.
Autorzy badań podkreślają wagę monitorowania zespołu białego nosa i jego wpływu na ekosystem. Przekonując, że ma to znacznie nie tylko dla ochrony gatunku nietoperzy, ale i dla naszego własnego bezpieczeństwa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.