Deklaracja dotyczy pogłębiania spójności społecznej w Unii Europejskiej. Według dyplomatów i uczestników szczytu UE w Porto 7 maja, deklaracja ma zostać podpisana i udostępniona w piątek. Jak informuje agencja Reutera, która dotarła do dwóch wersji deklaracji - w tekście ostatecznym nie zobaczymy słów o równości mężczyzn i kobiet. Wszystko przez lobbing polityków z Polski i Węgier.
Oba kraje sprzeciwiły się wzmiance o "równości płci" w projekcie przygotowanym do dyskusji przez 27 członków Unii Europejskiej. Wcześniejszy projekt wyraźnie zaznaczał, że "Unia Europejskie będzie "promować równość płci". Z kolei późniejsza wersja, którą zobaczył Reuters, brzmi:
Zintensyfikujemy wysiłki, aby zwalczać dyskryminację i aktywnie działać na rzecz zlikwidowania różnic między płciami ... i promowania równości - czytamy.
Szukali luźniejszego języka
Jak mówią dyplomaci Unii Europejskiej, Warszawa i Budapeszt szukały luźniejszego języka. Dodają, że oba rządy starały się promować katolickie, konserwatywne wartości społeczne w kampaniach, jednocześnie wzmacniali kontrolę państwa nad mediami, sądami i naukowcami. Polski dyplomata skomentował te działania agencji Reutera. Węgierscy dyplomaci nie udzieliły komentarza na ten temat.
Polska zawsze podkreśla, jak ważna jest jasność prawa ... Traktat o Unii Europejskiej bardzo wyraźnie odnosi się nie do równości płci, ale do równości kobiet i mężczyzn.
Czytaj także: Koniec noszenia maseczek. Podano oficjalną datę
Szczyt Unii ws. pandemii COVID-19
Szczyt Unii Europejskiej trwa w Porto od piątku do soboty (7-8 maja). Dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii związanych z walką z pandemią oraz pomocy społecznej obywatelom krajów Unii Europejskiej. Przywódcy zobowiązują się do całkowitego wyjścia z pandemii koronawirusa, która zabiła prawie 700 000 ludzi w Europie, zamknęła wiele przedsiębiorstw i ograniczyła podróże.
Liderzy mają zebrać się w Porto od południa w piątek. W szczycie wezmą udział 24 członków Unii Europejskiej, a trzech innych - wezmą udział również w rozmowach na temat szczepionek.
Nasze zaangażowanie na rzecz jedności i solidarności oznacza również zapewnienie wszystkim równych szans i zapewnienie, że nikt nie zostanie w tyle - czytamy w tekście wyżej wspomnianej deklaracji.