Czesi twierdzą, że Polacy coraz częściej toną. Na potwierdzenie swojej tezy pokazują statystyki policyjne, które rosną trzeci rok z rzędu. W tym roku w naszym kraju doszło do 215 przypadków utonięć. W ubiegłym roku takich przypadków było łącznie 450.
Portal "iROZHLAS" podaje przykład tragedii, która rozegrała się na Jeziorze Mikołajskim. 30 lipca utonęły tam dwie osoby. To rodzice próbujący wyciągnąć z wody 4-letnią córkę. Dziecko udało się uratować. Miało kapok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na samych Mazurach doszło już do 25 przypadków utonięć. W ubiegłym roku było to 10 ofiar.
Czeski portal cytuje polskiego ratownika. Nie jest dobrze
Dziennikarze "iROZHLAS" poprosili prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o wyjaśnienie, dlaczego w naszym kraju dochodzi do tak wielu przypadków utonięć. Andrzej Bełżyński nie ma wątpliwości, że składa się na to wiele kwestii.
W dzieciństwie ludzie powinni przyzwyczajać się do kontaktu z wodą, uczyć się poruszania w niej, a także pod wodą. Naszym zdaniem każdy absolwent szkoły podstawowej powinien umieć pływać, a każdy absolwent szkoły średniej powinien znać zasady samoobrony w wodzie - mówi doświadczony ratownik.
Bełżyński dodaje też, że problemem jest spożywanie środków odurzających, a także alkoholu przed wejściem do wody. Wskazuje też na jeden problem, o którym dotychczas rzadko się mówiło.
Kiedyś ludzie szanowali morze i fale. Wiedzieli, że są niebezpieczne. W parkach wodnych nauczyli się, że fale są zabawne, bezpieczne. Tam fale są jednak wywoływane sztucznie, a na otwartym akwenie towarzyszą prądowi. Ludzie tego nie wiedzą, nie mają już szacunku dla fal. Ile razy widzimy całe rodziny z dziećmi, które nie mają pojęcia, że zabawa może się w każdej chwili zakończyć tragedią - mówi prezes WOPR.