W defiladzie w Warszawie wzięło udział 2500 polskich żołnierzy oraz stu żołnierzy z krajów sojuszniczych. Zaprezentowano około 220 pojazdów, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych oraz innego ciężkiego sprzętu.
Czytaj także: Katastrofa w Brazylii. Ujawniono ostatnie słowa pilota
Defilada nie umknęła zagranicznym mediom, które zwróciły uwagę na wyposażenie polskiej armii. Jak informuje czeski portal ČT24, najnowszym zakupem Polski jest 96 śmigłowców szturmowych Apache AH-64E za 10 miliardów dolarów. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych i sprawdzonych śmigłowców szturmowych na świecie. Polska otrzyma pierwsze osiem śmigłowców jeszcze w tym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska zbroi się na potęgę
Jak przekazuje czeski portal, Polska była pierwszym krajem europejskim, który zakupił czołgi Abrams. Są one również używane przez Ukrainę, która dysponuje około 31 takimi pojazdami. Ponadto Polska zamówiła 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 od Stanów Zjednoczonych w kwietniu ubiegłego roku. Wartość tego kontraktu wynosi 4,7 miliarda dolarów, a realizacja planowana jest do 2026 roku.
W poniedziałek Polska podpisała kontrakt o wartości 1,23 miliarda dolarów na zakup 48 wyrzutni rakietowych, które będą częścią amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Czeski portal zwraca uwagę, że nasz kraj nie ogranicza się jedynie do zakupów sprzętu wojskowego z USA.
Korea Południowa jest również ważnym partnerem w tym zakresie. Polska kupiła od niej głównie czołgi bojowe K2 Black Panther. Do końca 2025 roku Warszawa otrzyma 180 tych czołgów, a w ciągu najbliższych dziesięciu lat planowane jest wyprodukowanie kolejnych 820 czołgów w Polsce na podstawie licencji udzielonej przez Koreańczyków.
Wojsko Polskie coraz liczniejsze
Polska rozpoczęła modernizację wojsk przed rosyjską inwazją na Ukrainę, jednak wojna przyspieszyła ten proces. Jak zauważa telewizja ČT24, Polska w tym roku przeznaczy na obronność ponad cztery procent swojego PKB, co stanowi najwyższy udział wśród wszystkich krajów NATO. Sojusz wymaga od swoich członków wydawania co najmniej dwóch procent PKB na obronność rocznie.
"Polska ma już trzecią co do wielkości armię w NATO pod względem liczby żołnierzy. Dane Sojuszu wskazują, że armia liczy ponad 216 000 żołnierzy. Większą liczebnością mogą pochwalić się tylko Stany Zjednoczone z 1,3 mln i Turcja mająca 481 tys. żołnierzy" - informuje czeski portal.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.