Brahim przeniósł się do Ukrainy, aby studiować jako inżynier. Ostatecznie wstąpił do armii. Stacjonował w Mariupolu dosłownie na kilka miesięcy przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.
Gdy dostał się do niewoli w Doniecku, zarzucano mu że jest najemnikiem. Zatrzymano go razem z dwójką Brytyjczyków: 28-letnim Aidenem Aslinem z Newark i 48-letnim Shaunem Pinnerem z Watford. Oni obaj również zostali skazani na śmierć przez samozwańczą republikę w Doniecku.
Saadoun wraz z Pinnerem i Aslinem wzięli udział w pokazowym procesie, który zakończył się wydaniem wyroku śmierci na wszystkich trzech mężczyzn, wydanym przez rosyjskiego pełnomocnika. Moskwa, co naturalne, uznała ich za swoich wrogów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W społeczeństwie na wielką skalę ruszyła akcja wsparcia dla Brahima. Jego znajomi domagali się uwolnienia Marokańczyka. Co więcej - jeden z bliskich przyjaciół Saadouna zaznaczył, że ma kopie dokumentów, potwierdzających podpisanie umów z siłami zbrojnymi Ukrainy. A to oznaczało, że nie jest najemnikiem.
Czytaj także: Ukrainie został tylko miesiąc. Co dalej?
Skazany na karę śmierci za walkę dla Ukrainy. Dziś jest wolny ale nie bezpieczny
21 września 2022 r. Saadoun został zwolniony wraz z dziewięcioma innymi osobami, przetrzymywanymi przez Doniecką Republikę Ludową, w ramach wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją, którą nadzorowała Arabia Saudyjska.
Jest wolny i jest w domu - w Maroku. Ale nie czuje się bezpieczny. Od dwóch lat nie wydano mu paszportu.
Na ulicach słyszę różne rzeczy. Mówią "mogłeś się zabić", "po co walczyłeś z Rosjanami?", "Ty świnio". Nie mogę chodzić po okolicy bez założonych okularów słonecznych - wyznał w rozmowie z BBC.
BBC skontaktowało się z marokańskim urzędem z pytaniem, dlaczego Brahim wciąż nie otrzymał paszportu. Urząd odmówił odpowiedzi.
Czytaj także: Rosyjski politolog przewiduje. "Polska szakalem Europy"