Dwóch mężczyzn, w wieku 53 oraz 54 lat na początku maja zniszczyło ponad 100 gniazd kormoranów na Jeziorze Tonowskim (okolice Janowca Wielkopolskiego i Żnina). Policja otrzymała zgłoszenie 2 maja, a podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy w środę 10 maja. Podejrzewani wiedzieli, że ich zatrzymanie jest nieuniknione - twierdzą służby.
W wyniku celowego, przestępczego działania sprawców uśmierconych zostało od 250-300 piskląt, a kilkadziesiąt jaj kormoranów zostało zniszczonych. Zniszczono także ponad 100 gniazd - informuje policja ze Żnina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policjanci przedstawili 53 i 54 latkowi zarzut naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, dotyczących ich uśmiercenia. Teraz do akcji wkroczy prokuratura, która przedstawić ma zatrzymanym zarzuty z artykułu 181 par. 3 kk oraz art. 35 ustęp 1 ustawy o ochronie zwierząt. Na razie sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt dla obu podejrzanych.
Czytaj także: Pojawiły się w lasach. Kapitalne wieści
Uśmiercenie zwierzęcia wbrew przepisom Ustawy o ochronie zwierząt zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska powiedziała PAP, że mężczyźni dopuścili się przestępstwa z premedytacją.
Bestialskie niszczenie przyrody nie powinno pozostać bezkarne - apeluje po całym zdarzeniu Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra".
"Pisklaki były na ziemi pozbawione możliwości dokarmiania przez rodziców. W skutek tego doszło do uśmiercenia tych ptaków. (...) Jeden z tych panów jest właścicielem stawu rybnego, który znajduje się kilka kilometrów od wyspy lęgowej. On tłumaczył, że rozrost populacji kormorana jest bardzo negatywny dla jego działalności. Drugi podejrzany jest rybakiem, który wykonuje prace na rzecz jednego z lokalnych gospodarstw rybackich" - powiedziała PAP Agnieszka Adamska-Okońska.
Kormorany to ptaki wodne, które zamieszkują wszystkie kontynenty na Ziemi poza Ameryką Południową i Antarktydą. Żywią się rybami i zasiedlają tereny wodne. W Polsce szacuje się, że w latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa liczyła około 25 767 – 30 066 par. Kormorany są w naszym kraju objęte częściową ochroną.