Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Zabójstwo Kornelii z Piaseczna. Żałobnicy ukarani mandatami. Bodnar protestuje

60

W poniedziałek na cmentarzu komunalnym w podwarszawskim Piasecznie odbył się pogrzeb 16-letniej Kornelii, brutalnie zamordowanej w lutym przez koleżankę i jej chłopaka. Na ceremonii pojawiło się wielu mieszkańców Piaseczna, którzy później w centrum miasta zapalili znicze pod zdjęciem nastolatki i protestowali przeciw bierności policji. Zostali ukarani mandatami. Interweniował w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pogrzeb Kornelii odbył się w ten poniedziałek.
Pogrzeb Kornelii odbył się w ten poniedziałek. (Facebook)

Adam Bodnar skrytykował kary nałożone na żałobników i protestujących za złamanie przepisów o epidemii. Policja uznała ich za nielegalne zgromadzenie. Łącznie ukarano siedem osób - na trzy nałożono mandaty, wobec dwóch wnioski do sądu o ukaranie, a wobec dwojga nieletnich - wnioski do sądu rodzinnego.

Wielu spośród zgromadzonych było znajomymi Kornelii K. Mają wiele zastrzeżeń wobec sposobu, w jaki policjanci zajęli się sprawą ich koleżanki. Według matki dziewczyny policja zignorowała sprawę. Ponieważ Kornelia już raz uciekła z domu, mundurowi uznali, że zdarzyło się to samo. Mieli przewidywać, że nastolatka niedługo "powinna się znaleźć".

Zabójstwo Kornelii z Piaseczna

Funkcjonariusze nie chcieli też sprawdzić, gdzie ostatnio odebrano sygnał z telefonu dziewczyny, co ostatecznie zrobili ochotnicy. Ustalili, że było to w sąsiednim Konstancinie, gdzie po ponad dwóch miesiącach, 26 kwietnia, ciało nastolatki odnalazł w lesie spacerowicz. Wcześniej rodzina i znajomi prowadzili poszukiwania na własną rękę.

Na jaw wyszły makabryczne szczegóły zabójstwa. Okazało się, że Kornelia została postrzelona z wiatrówki i zakopana żywcem. Ze sprawą powiązano rówieśniczkę zmarłej, Martynę Sz. oraz jej 25-letniego chłopaka Patryka B, który miał dokonać morderstwa za namową dziewczyny. Nie jest więc zaskoczeniem, że sprawa poruszyła lokalną społeczność, a zwłaszcza bliskich Kornelii. Adam Bodnar postanowił w tej sprawie napisać do komendanta policji w Piasecznie, Pawła Krauza.

Działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych - pisał rzecznik.

Bodnar przyznał, że stan epidemii wymaga wyjątkowych środku ostrożności, jednak w przypadku zbrodni, która tak zszokowała ludzi, interwencja powinna być "proporcjonalna i adekwatna". Policjanci powinni pamiętać nie tylko o przepisach, ale i o empatii wobec obywateli.

Powinni opierać się na przyświecającej Policji zasadzie „Pomagamy i chronimy” - twierdzi Bodnar, wskazując, że choć kary są prawomocne, to mogą mieć negatywny wpływ na zaufanie obywateli do państwa.

Zobacz także: Policja o proteście przedsiębiorców: większość to znani zadymiarze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić