Zachodniopomorskie. Rewitalizacja Krzywego Lasu
Nadleśnictwo Gryfino wspólnie z Gminą Gryfino przygotowuje projekt rewitalizacji Krzywego Lasu. Jak podają leśnicy, jeden z punktów dotyczy założenia specjalnych powierzchni badawczych. Będą to dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. Na nich leśnicy będą próbować odtwarzać krzywizny drzew, naśladując te już istniejące. Wysieją też nasiona pozyskane z drzew z Krzywego Lasu i sprawdzą, czy potomstwo będzie miało takie same cechy jak rosnące dziś krzywe drzewa.
Krzywy Las się starzeje. Leśnicy zamierzają odtworzyć krzywizny
Rosnące w Krzywym Lesie drzewa mają około 80-90 lat. Z uwagi na wiek oraz genezę powstania Krzywego Lasu, niektóre spośród drzew zaczynają zamierać. Czasami są to całe drzewa, czasami tylko ich fragmenty – informują Lasy Państwowe.
Co roku leśnicy oceniają stan zdrowotny drzew w lasach. Przegląd, który przeprowadzili końcem maja w Krzywym Lesie, nie przyniósł dobrych wiadomości. Niestety, jak podają Lasy Państwowe, osoby biorące w nim udział, stwierdziły konieczność usunięcia jednego niebezpiecznie pochylonego drzewa, dwóch brzóz brodawkowatych oraz dziewięciu obumarłych sosen spośród ok. 100 rosnących tam okazów.
Konieczne było usunięcie wierzchołków drzew. "Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody po uzgodnieniach z gminą nadleśnictwo, w przypadku niektórych drzew zdecydowało się na usunięcie obumarłych wierzchołków, które zagrażałby bezpieczeństwu publicznemu. Tym samym pozostawiono charakterystyczne, zakrzywione pnie sosen – podają Lasy Państwowe. – Usuwane drzewa lub ich fragmenty pozostawiane są do naturalnego rozkładu na terenie Krzywego Lasu".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.