We wrześniu w lasach rozpoczyna jeden z najwspanialszych spektakli dzikiej przyrody. Mowa tutaj o rykowisku - jest to okres, w którym król lasów - jeleń szlachetny ma swoje gody.
Czytaj także: "W kurii popłoch". Tylko jeden kandydat do seminarium
Gody jeleni są bardzo widowiskowe, byki dumnie prezentują swoje poroże oraz donośnie ryczą. Chcą w ten sposób zaimponować samicom i odstraszyć rywali. Ryk byka jelenia jest słyszalny nawet z odległości kilku kilometrów. Ryczenie rozpoczyna się najczęściej przed zachodem słońca oraz trwa do wczesnych godzin porannych.
W Nadleśnictwie Bolewice udało się zarejestrować jednego z jeleni podczas rykowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pięknie uchwycony rogacz brawo", "Przepiękne ujęcia. Mam ciarki na plecach" - komentują zamieszczone przez leśników nagranie internauci.
Jak informują leśnicy, przebieg rykowiska może wyglądać różnie. Często bywa jednak tak, że rankiem, gdy ukazują się pierwsze promienie słońca, panującą ciszę przerywa przyprawiający o dreszcze ryk jelenia.
Tym pierwszym głosem byk zwany organistą rozpoczyna rykowisko. Zaraz po nim z różnych stron odpowiadają mu inne byki chcące stanąć z nim w konkury o przejęcie chmary.
Jeżeli w pobliże chmary pilnowanej przez byka stadnego zbliży się inny byk, rozpoczyna się misterny rytuał walki o względy łań. Początkowo rywale w tzw. marszu równoległym prezentują swe największe atuty – potęgę sylwetki i poroża oraz swój intensywny zapach. Bywa tak, że już na tym etapie jeden z rywali odpuszcza.
Jednakże, jeżeli to nie przyniesie efektu, dochodzi do bezpośredniego starcia byków. W trakcie walk ich wieńce krzyżują się i splatają, a niekiedy ostre zwieńczenia poroży zadają bolesne ciosy w tułów rywala.
Wygrany byk obejmuje władzę nad chmarą i ma możliwość przekazania swych genów. Przegrany rywal, o ile nie polegnie na polu bitwy, a tak też może się zdarzyć, odchodzi z niczym.
Wraz z końcem rykowiska, byki zaszywają się w swe ostoje. Tam dochodzą do siebie po wyczerpujących godach, podczas których ich masa ciała może spaść nawet o ok. 25 proc. Później samce ponownie łączą się w męskie chmary i tak do kolejnego rykowiska. Jednakże po ok. 34 tygodniach od rykowiska pojawia się jego najważniejszy efekt – na świat przychodzi nowe pokolenie jeleni.