Gdy zbliża się wiosna, niedźwiedzie powoli budzą się z zimowego snu i opuszczają swoje gawry. Zazwyczaj stronią od ludzi, ale zdarza się, że robią wyjątek: pokazują się w lasach i na górskich szlakach, a nawet zakradają się na posesje i przechadzają pod oknami domów.
Okres godowy niedźwiedzi brunatnych zwykle rozpoczyna się na początku maja i trwa do lipca. Jak dowiadujemy się z fanpejdżu Nadleśnictwa Baligród na Facebooku, ten okres rozpoczął się właśnie teraz.
Rozpoczął się okres godowy niedźwiedzi. Z ukrycia wychodzą okazałe samce szukając miłosnej przygody... - czytamy w jednym z najnowszych wpisów leśników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na jednym ze zdjęć opublikowanych przez leśników na Facebooku, widzimy ślady niedźwiedzich łap, wskazujące, że zwierzę, które przechodziło tą drogą, do małych z pewnością nie należało. Na drugiej fotografii widzimy natomiast niedźwiedzia, który wspaniale ''pozuje'' do zdjęcia.
Zwierzęta w wieku rozrodczym często mają wielu partnerów. Małe niedźwiadki rodzą się w trakcie snu zimowego, w okresie od grudnia do marca. Młode z jednego miotu mogą być potomstwem różnych ojców (za carpathianbear.pl).
Spotkanie z niedźwiedziem: jak się zachować?
Choć spotkanie z niedźwiedziem z pewnością może nam dostarczyć niezwykłych wrażeń, na górskich szlakach (i poza nimi), lepiej unikać towarzystwa ''misia''.
Warto pamiętać, że jeden osobnik może ważyć do nawet 600 kilogramów. Mimo to porusza się zwinnie i szybko. Gdy zmusi go do tego sytuacja, zaatakuje.
Jeśli spotkamy niedźwiedzia, nie patrzmy mu w oczy, ponieważ w ten sposób damy bezpośredni sygnał do agresji. I choć z pewnością nie będzie to łatwe, nie rzucajmy się do ucieczki, nie wołajmy o pomoc.
Postarajmy się zachować spokój i bez hałasowania, spokojnym krokiem, oddalmy się w stronę np. szlaku, jeżeli z niego zeszliśmy.