Pierwsze porody łań już za nami! Okres rozrodu łań przypada na miesiące maj-czerwiec, chociaż znacznie częściej spotkać je można w czerwcu - przyznają leśnicy.
Trzeba jednak pamiętać, że gdy spotkamy takiego cielaka to nie możemy go dotykać i głaskać. Najlepiej powoli oddalić się od dzikiego zwierzęcia.
Prawdopodobnie jego matka przebywa w okolicy i obserwuje sytuację! Co więcej, młode, w pierwszym okresie życia jest bezwonne tak, aby drapieżnik nie wyczuł jego obecności - informują leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dotykając młode zwierzę, szkodzimy mu. Przechodzi naszym zapachem, który potem odstrasza jego naturalnych opiekunów.
Czytaj także: Skontrolowano WOŚP. Są wyniki
Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę.
Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.