Początek września w polskich lasach okazał się szczególnie ciekawy. Teraz leśnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego poinformowali, spacerujący będą mogli usłyszeć charakterystyczny i głośny ryk, który dobiega z najdalszych zakamarków lasu. Co jednak oznacza ten dźwięk?
Jak się okazuje, nieco wcześniej niż zwykle w polskich lasach rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. W tym czasie samce za pomocą przeszywającego ryku nawołują samice, z którymi docelowo chcą założyć rodzinę.
Zaczyna się ono najczęściej w drugiej połowie września. Chociaż zdarza się, że w niektórych rejonach rykowisko odbywa się już pod koniec sierpnia. Wszystko zależy od konkretnej populacji oraz od warunków pogodowych danego lata i jesieni. Okres godowy jeleni trwa zazwyczaj ok. 4 tygodni — informują na swoich mediach społecznościowych lasy państwowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rykowisko w polskich lasach. Czy jest się czego obawiać?
Jest to bardzo intensywny i wyczerpujący czas. Zdarza się, że niektóre z nich w trakcie rykowiska tracą nawet 30 proc. swojej masy ciała. Po zakończeniu rykowiska samice i samce rozchodzą się. Samce regenerują swoje siły, a później łączą się w chmary (stada). Zapłodnione łanie tworzą własne chmary i oczekują na potomstwo. Ich ciąża trwa ok. 230 dni — dodają leśnicy.
Okres godowy dla samców jeleni jest okresem szczególnego pokazywania swojej dominacji. Z tego powodu ewentualne spotkanie oraz późniejsze drażnienie samca w czasie rykowiska może być dla nas szczególnie niebezpieczne.
Zwierzęta są wówczas niezwykle agresywne, co potwierdza historia z 2020 roku, kiedy pod Górowem Iławeckim jeleń zaatakował dwóch grzybiarzy. Z tego powodu leśnicy apelują, by pod żadnym pozorem nie próbować przedrzeźniać samców, które mogą uznać człowieka za swojego konkurenta.