Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Zacznie się już w Wielkanoc. Znów pojawi się nad Polską

6

Mimo ciepłej i słonecznej aury wielu z nas zapewne zauważyło żółtą mgiełkę unosząca się w atmosferze. Wrażenie, że spoglądamy na świat przez matowe szkło, to zasługa napływającego nad nasz kraj saharyjskiego pyłu, który napływa wraz z ciepłymi masami powietrza. Jak wskazuje IMGW, w Niedzielę Wielkanocną przypadnie apogeum jego napływu.

Zacznie się już w Wielkanoc. Znów pojawi się nad Polską
Pył saharyjski nad Polską. W Niedzielę Wielkanocną apogeum (Twitter)

Już od kilku dni w mediach pojawiały się ostrzeżenia przed nadciągającym nad nasz kraj pyłem saharyjskim. Pierwsza jego dawka napłynęła nad Polskę już w minioną środę i czwartek. Szczególnie duża ilość drobin piasku znad Sahary widoczna była w Małopolsce i na Śląsku, choć jego obecność mogli zauważyć także mieszkańcy centralnej Polski aż po Podlasie.

W piątek sytuacja na chwilę się poprawiła, ale już w Wielką Sobotę pył znów pojawił się w naszym kraju. Z prognoz przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że "apogeum napływu pyłu saharyjskiego nad Polskę" przypadnie właśnie na Niedzielę Wielkanocną.

Od jutra strefa ta będzie odsuwać się od naszego kraju. Pył saharyjski, oprócz widocznego zmętnienia atmosfery wpływa też na temperaturę — trudniej jest jej osiągnąć wysokie wartości — czytamy w komunikacie zamieszczonym przez IMGW na portalu X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tygrysy rzuciły się sobie do gardeł. Turysta pokazał nagranie z wycieczki

Wpływu saharyjskiego pyłu na temperaturę doświadczyli Czesi. Chmura nadciągnęła na ich kraj w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, sprawiając, że temperatura wzrosła do 20 stopni Celsjusza, choć prognozy meteorologiczne mówiły, że na termometrach będzie nawet 25 stopni.

Co oznacza dla nas napływ saharyjskiego pyłu?

Napływ pyłu znad Sahary może prowadzić nie tylko do spadku temperatury w miejscu, nad który napłynie w dużej ilości. Negatywnych konsekwencji jest znacznie więcej. Jak wskazuje IMGW, pył saharyjski może doprowadzić do pogorszenia jakości powietrza, "zwiększając ilość cząsteczek zawieszonych PM10 i PM2.5".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Pył może przenosić różne patogeny, takie jak bakterie, wirusy i grzyby, co potencjalnie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Ludzie mogą doświadczać podrażnień oczu, gardła i skóry, a także trudności z oddychaniem — czytamy w komunikacie IMGW.

W dużym stężeniu pył saharyjski może doprowadzić do ograniczenia widoczności, a co za tym idzie prowadzić do utrudnień w ruchu drogowym i lotniczym. W tym drugim przypadku może prowadzić nawet do odwołania lotów.

Saharyjski pył osiada na oknach, karoserii samochodów, a także na panelach fotowoltaicznych. Bezpośrednią konsekwencją tego ostatniego jest spadek ich wydajności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić