Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 
aktualizacja 

Zacznie się przed świętami. Ważny nakaz dla właścicieli mieszkań

205

Od 23 grudnia 2024 roku w Polsce wchodzi w życie nowe prawo, które wprowadza obowiązek montażu czujników dymu oraz czujników tlenku węgla w hotelach, oraz mieszkaniach. Celem tej zmiany jest zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w tych obiektach.

Zacznie się przed świętami. Ważny nakaz dla właścicieli mieszkań
W styczniu w Polsce wchodzi w życie nowe prawo (Pixabay)

Wprowadzenie obowiązku montażu czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i hotelach to ważny krok w kierunku ochrony życia i zdrowia obywateli. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie już 23 grudnia 2024 roku, właściciele mieszkań będą zobowiązani do zainstalowania przynajmniej jednej czujki dymu oraz jednej czujki tlenku węgla.

Jak podaje Radio Zet, celem tych zmian jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, ale również zapobieganie tragicznym w skutkach wypadkom, takim jak zatrucia tlenkiem węgla, który nazywany jest cichym zabójcą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarne punkty znikają. Polacy o bezpieczeństwie na drogach

Wojewoda śląski, Marek Wójcik, zachęca do wykorzystania okresu świątecznego na zakup czujek, które mogą stać się prezentem ratującym życie. Jak informuje Radio ZET, co roku w Polsce dochodzi do tragicznych wypadków związanych z tlenkiem węgla, który jest bezwonny, bezbarwny i niezwykle niebezpieczny.

Gaz ten ma zdolność wiązania się z hemoglobiną szybciej niż tlen, co prowadzi do poważnych uszkodzeń zdrowia, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. W 2023 roku na Śląsku ofiarą czadu padła 10-letnia dziewczynka.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowe przepisy mają na celu zapobieganie takim tragediom poprzez szerokie rozpowszechnienie czujek. W nowo budowanych obiektach montaż czujek będzie obowiązkowy od końca 2024 roku, a właściciele starszych mieszkań będą mieli czas na ich instalację do 2030 roku. Warto zauważyć, że podobne przepisy wprowadzono w innych krajach, takich jak Niemcy czy Francja, gdzie przyczyniły się one do zmniejszenia liczby ofiar pożarów i zatruciami czadem.

Według danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, od października do grudnia 2023 roku zanotowano 158 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w województwie śląskim. To dowód na to, jak pilna jest potrzeba wprowadzenia takich przepisów w Polsce.

Wprowadzenie czujek dymu i tlenku węgla w każdym mieszkaniu ma nie tylko chronić mieszkańców przed groźnymi wypadkami, ale także przyczynić się do budowania świadomości na temat zagrożeń, które mogą występować w codziennym życiu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić