Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zacznij to oglądać. Niezwykłe odkrycie naukowców

8

Niezwykłe odkrycie brytyjskich naukowców. Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji pomoże zwalczyć nudę i wyleczyć smutek, które mogą nam doskwierać szczególnie ostatnio z powodu przymusowej domowej izolacji.

Zacznij to oglądać. Niezwykłe odkrycie naukowców
Naukowcy przekonują, że oglądanie programów przyrodniczych może wyleczyć nudę i smutek. (Getty Images)

Przez pandemię koronawirusa w 2020 r. wielu z nas częściej zasiada przed telewizorami. Niektórzy jednak przez izolację zmagają się z nudą i depresją, niezależnie od tego co oglądamy w telewizji.

Nowe badanie brytyjskich naukowców wykazało, że istnieje sposób na wyleczenie się z nudy i poprawę samopoczucia bez wychodzenia z domu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, w Wielkiej Brytanii odkryli, że oglądanie programów przyrodniczych zmniejsza uczucie nudy i smutku.

Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój ludzi i zwalczyć nudę - mówi dr. Nicola Yeo, autorka badań.

Badacze wywoływali negatywne emocje u 96 ochotników za pomocą nudnego filmu, którego bohater monotonnym głosem opowiadał o pracy w firmie zaopatrującej biura.

Gdy uczestnicy byli już wystarczająco zmęczeni tą nudną historią, poproszono ich o oglądanie materiałów, gdzie była wyświetlana rafa koralowa. Pokaz odbył się na trzy różne sposoby: w telewizji, na filmie wideo 360 st. wyświetlanym w okularach do wirtualnej rzeczywistości oraz jako komputerowa grafika także wyświetlana w okularach VR.

Oglądanie przyrody to rodzaj terapii

Wyniki pokazują, że wszystkie trzy metody pozwoliły zmniejszyć negatywne odczucia, takie jak smutek i jednocześnie redukować nudę. Jednak tylko wygenerowany komputerowo, interaktywny materiał wywołał nasilenie pozytywnych odczuć, takich jak szczęście i nasilił poczucie bliskiego związku z przyrodą.

Zdaniem naukowców ich odkrycie może mieć mieć korzystne efekty terapeutyczne, szczególnie teraz, kiedy więcej ludzi przebywa w domu z powodu pandemii.

Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój i zwalczyć nudę. Ponieważ ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do otwartych przestrzeni z powodu pandemii, to badanie sugeruje, że programy przyrodnicze mogą być dostępnym sposobem dla populacji na czerpanie korzyści z "natury cyfrowej" - podkreśla główny badacz Nicola Yeao, autorka pracy opublikowanej w "Journal of Environmental Psychology".

Naukowcy podkreślają, że wirtualna rzeczywistość może pomóc w poprawie samopoczucia ludzi, którzy nie mają kontaktu z naturą.

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z dodatkowych korzyści, jakie mogą zaoferować imersyjne doznania przyrodnicze. Ta technika może również wzmocnić prośrodowiskowe zachowania i nakłonić ludzi do ochrony przyrody w rzeczywistym świecie - dodaje dr Mathew White, współautor badania.
Zobacz także: Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić