Przez pandemię koronawirusa w 2020 r. wielu z nas częściej zasiada przed telewizorami. Niektórzy jednak przez izolację zmagają się z nudą i depresją, niezależnie od tego co oglądamy w telewizji.
Nowe badanie brytyjskich naukowców wykazało, że istnieje sposób na wyleczenie się z nudy i poprawę samopoczucia bez wychodzenia z domu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, w Wielkiej Brytanii odkryli, że oglądanie programów przyrodniczych zmniejsza uczucie nudy i smutku.
Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój ludzi i zwalczyć nudę - mówi dr. Nicola Yeo, autorka badań.
Badacze wywoływali negatywne emocje u 96 ochotników za pomocą nudnego filmu, którego bohater monotonnym głosem opowiadał o pracy w firmie zaopatrującej biura.
Gdy uczestnicy byli już wystarczająco zmęczeni tą nudną historią, poproszono ich o oglądanie materiałów, gdzie była wyświetlana rafa koralowa. Pokaz odbył się na trzy różne sposoby: w telewizji, na filmie wideo 360 st. wyświetlanym w okularach do wirtualnej rzeczywistości oraz jako komputerowa grafika także wyświetlana w okularach VR.
Oglądanie przyrody to rodzaj terapii
Wyniki pokazują, że wszystkie trzy metody pozwoliły zmniejszyć negatywne odczucia, takie jak smutek i jednocześnie redukować nudę. Jednak tylko wygenerowany komputerowo, interaktywny materiał wywołał nasilenie pozytywnych odczuć, takich jak szczęście i nasilił poczucie bliskiego związku z przyrodą.
Zdaniem naukowców ich odkrycie może mieć mieć korzystne efekty terapeutyczne, szczególnie teraz, kiedy więcej ludzi przebywa w domu z powodu pandemii.
Czytaj także: 12-latek dokonał niemożliwego. Mówi o nim cały świat
Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój i zwalczyć nudę. Ponieważ ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do otwartych przestrzeni z powodu pandemii, to badanie sugeruje, że programy przyrodnicze mogą być dostępnym sposobem dla populacji na czerpanie korzyści z "natury cyfrowej" - podkreśla główny badacz Nicola Yeao, autorka pracy opublikowanej w "Journal of Environmental Psychology".
Naukowcy podkreślają, że wirtualna rzeczywistość może pomóc w poprawie samopoczucia ludzi, którzy nie mają kontaktu z naturą.
Jesteśmy szczególnie zadowoleni z dodatkowych korzyści, jakie mogą zaoferować imersyjne doznania przyrodnicze. Ta technika może również wzmocnić prośrodowiskowe zachowania i nakłonić ludzi do ochrony przyrody w rzeczywistym świecie - dodaje dr Mathew White, współautor badania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.