Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt. Wraz z nastaniem chłodnej pory, rozpoczyna się dla nich walka o przetrwanie. To czas strategicznej rozgrywki, która wymaga dokładnego planowania i odpowiedniego przygotowania.
Na szczęście, natura wyposażyła zwierzęta w odpowiednie mechanizmy, które pozwalają im przetrwać ciężkie warunki. Większość ssaków zmienia futro z letniego na zimowe. Jest ono dłuższe i gęstsze. Najczęściej także cechuje się odmiennym ubarwieniem, co spełnia funkcję maskującą. Przykład tych zmian pokazali leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Poranek z jeleniami na Żukowie. Jelenie na zimę zmieniają kolor z rdzawobrązowego na siwobrunatną. Suknia jest też podbita gęstszym i miękkim włosiem (chroniącym przez zimnem) - informują leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzienne zapotrzebowanie jeleni na pokarm w trakcie zimy wynosi około 12 kg. Składa się na niego kora drzew, młode pędy (szczególnie ulubione są pędy młodych jodeł, czy osiki).
W okresie największego problemu z dostępnością do pokarmu, jelenie dokarmia się, a także w miejscach, gdzie szczególnie lubią bytować, ścina się drzewa (np. osiki), ich części wierzchołkowe są przez nie chętnie obgryzane. Takie drzewa nazywamy drzewami ogryzowymi.
Leśnicy przypominają, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.
Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom - podkreślają pracownicy Lasów Państwowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.