aktualizacja 

Zagraniczne media pokazały Polskę: "To jest niewyobrażalne"

Na temat sytuacji w Polsce rozpisują się nie tylko krajowe, lecz i zagraniczne media. Pochylają się nad kwestią problemów z dostępnością węgla i wysiłku, jaki muszą podjąć osoby, które chcą zakupić surowiec w niższych cenach. Obraz nie jest optymistyczny.

Zagraniczne media pokazały Polskę: "To jest niewyobrażalne"
Zagraniczne media rozpisują się o wydarzeniach w Polsce gdzie, jak określają, "króluje węgiel" - zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Richard Baker)

Problemem, o którym rozpisują się zagraniczne media, dotyczy dostępności taniego węgla. Dziennikarze VOA News (Voice of America) przyjechali do wsi Bogdanka w województwie lubelskim. Właśnie tam znajduje się siedziba polskiego producenta węgla kamiennego – Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Zagraniczne media o Polsce. Obraz nie jest optymistyczny

Jak podkreślono w treści artykułu, do Bogdanki zjeżdżają klienci z całej Polski, którzy czekają w gigantycznych kolejkach, aby uzyskać załadunek węgla. Spędzają pod siedzibą tyle czasu, że część z nich jest zmuszona nocować we własnych pojazdach.

Klienci "Bogdanki" nie kryją rozgoryczenia z powodu utrudnionej dostępności węgla kamiennego. Uskarżają się nie tylko na długi czas oczekiwania, lecz także ciężkie warunki, w jakich są zmuszeni stać w kolejkach. Często nie udostępnia im się toalet czy bieżącej wody. Przyznają, że po upadku komunizmu nie spodziewali się, aby kiedykolwiek taka sytuacja mogła jeszcze mieć miejsce.

Dzisiaj postawiono toalety, ale nie ma bieżącej wody. To jest niewyobrażalne; ludzie śpią w swoich samochodach. Pamiętam czasy PRL, ale nie przyszło mi do głowy, że moglibyśmy wrócić do czegoś jeszcze gorszego – relacjonował pan Artur, 57-letni emeryt ze Świdnika (VOA News).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Czarzasty komentuje działania rządu. "Putin będzie robił, co będzie chciał"

Zgodnie z ustaleniami Agencji Reutera w Polsce istnieje obecnie 3,8 miliona gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują właśnie węgiel. Jako przyczyny niedoborów i podwyżek cen tego surowca wskazano embargo na rosyjski węgiel po inwazji Moskwy na Ukrainę, nałożone przez Polskę i Unię Europejską.

Jak podkreślono, Polska rocznie wydobywa z własnych kopalń ponad 50 milionów ton węgla. Dotychczas w większości ten surowiec był importowany właśnie z Rosji i stanowił podstawowe wyposażenie wielu gospodarstw. Między innymi – ze względu na sprzedawanie go w formie, która jest wygodniejsza do stosowania w domach.

Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 29.03.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Norwescy kibice tak protestują przeciwko VAR. "Antydemokratyczne siły"
Niemiecki skoczek nie wystąpi w Planicy. Wszystko przez... lęk wysokości
Są wyniki testu wariografem męża Beaty Klimek. Eksperci komentują
Emocjonujący konkurs w Planicy. Polacy walczyli o podium!
Tłumy turystów w Tatrach. "2 godziny w korku, kolejne 3 w kolejce"
Pięcioro ukraińskich dzieci wróciło do domów. 10-latek długo czekał na ten moment
"Zdemilitaryzowana wspólnota hipisów". Georgia Meloni mówi o Unii Europejskiej
Wydają na obronność najmniej w NATO. USA nie odpuszczają
Protesty w Stambule nie ustają. "Turcy cierpią z rąk innych Turków"
Nagle upadł na posadzkę. Dramatyczne sceny na pływalni w Mogilnie
Ikoniczny "maluch" Simony Kossak kupiony! Przyrodnik z Torunia zbiera na renowację
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić