Dumek jałowcowy najczęściej występuje w kolorze zielonym, ale niektóre osobniki mają również barwę żółtozieloną. Jego czułki niemal zawsze są niebieskie, w tym kolorze może posiadać również 10 plam na przedpleczu. Występuje w lasach, na polanach, w zaroślach, ale też parkach w obrębie ludzkich osiedli. Długość jego ciała to nawet 10 mm. Aktywny jest w okresie od kwietnia do sierpnia.
Ostrzeżenie o jego występowaniu właśnie wydały Lasy Państwowe.
Po raz pierwszy w Polsce jedną sztukę tego owada zaobserwowano w 2019 roku, podobnie było rok temu. - W tym roku zaobserwowano dziesiątki chrząszczy - czytamy w komunikacie leśników. Do tej pory występował głównie w krajach zachodniej Europy, ale również na Węgrzech, Rumunii, czy Bałkanach.
Jego larwy rozwijają się w korze i drewnie roślin z rodziny cyprysowatych a więc tuj, cypryśników i jałowców. Krzewy mogą zamierać z powodu poważnych uszkodzeń wywołanych przez larwy, zwłaszcza gdy atakowany jest system korzeniowy lub gdy owad powoduje głębokie uszkodzenia drewna - piszą Lasy Państwowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto nadmienić, że rozprzestrzenianiu się chrząszcza sprzyja ocieplenie klimatu. Brak mroźnych i długich zim oraz coraz dłuższy okres wegetacyjny może spowodować pojawienie się więcej osobników Dumka jałowcowego.
Warto nadmienić, że meteorolodzy już teraz twierdzą, że obecne lato jest najcieplsze w historii prowadzenia pomiarów. Rekordy pomiarów padają nawet w Skandynawii, w Polsce notowane są rekordowo niskie poziomy rzek.
Leśnicy twierdzą, że zamiast tuj i cypryśników, można w swoim ogrodzie zasadzić na przykład głogi, graby, czy buki, które również sprawdzają się w roli żywopłotów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.